صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لوکارنو از امروز شروع می‌شود

لوکارنو از امروز شروع می‌شود

                یکی از قدیمیترین جشنوارههای سینمایی اروپایی از فردا در لوکارنوی سوییس شروع به کار میکند.
به نقل از آسوشیتدپرس، هفتاد و یکمین دوره جشنواره فلم لوکارنو به عنوان بزرگترین رویداد سینمایی سوییس از امروز (چهارشنبه) یکم آگست در ۱۲ بخش، ۳ بخش رقابتی و برای اهدای ۲۵ جایزه شروع میشود. برابری و تنوع شعارهای کلیدی امسال این جشنواره است.
این دوره جشنواره لوکارنو که به عنوان یکی از قدیمیترین جشنوارههای اروپایی شناخته میشود، مثل هر سال در تلاش است تا استعدادهای جدید، سینمای مولف و ستارههای بزرگ را کشف و به دنیا معرفی کند.
این رویداد امسال برای آخرین بار با مدیریت کارلو چاترین ایتالیایی برگزار میشود. وی از ماه می ۲۰۱۹ کارگردانی برلیناله را برعهده میگیرد.
بخش رقابتی
امسال ۱۵ فلم برای بخش رقابت بینالمللی انتخاب شدهاند که برای دریافت پلنگ طلاییاین جشنواره تلاش میکنند.
«یک تور خانوادگی» به کارگردانی لیانگ یینگ از تایوان، «سرزمین خیالی» ساخته یئو سی هووا از سنگاپور، «آلیس تی» به کارگردانی رادو مونتین از رومانی، «دیان» به کارگردانی کنت جونز از آمریکا، «هتل گانگبیون» به کارگردانی هونگ سانگ-سو از کره جنوبی، «پیدایش» ساخته فیلیپ لساژ از کانادا، «کوه خیال» به کارگردانی توماس ایمباخ از سوییس، «گُل» ساخته ماریانو لیناس از آرجانتین، «اِم» به کارگردانی یولاندا زوبرمن از فرانسه، «رِی و لیز» به کارگردانی ریچارد بالینگام  از بریتانیا، «سیبِل» به کارگردانی کاگلا زنکرکی از فرانسه و آلمان، «برای جوان مردن خیلی دیر است» ساخته دومینگا سوتومایور کاستیلو از شیلی، برزیل، آرجانتین، «داستان زمستان» به کارگردانی جان بونی از آلمان، «منوچیو» به کارگردانی آلبرتو فاسولو از ایتالیا و «یارا» ساخته عباس فهدل از لبنان، عراق و فرانسه  ۱۵ فلم جویای پلنگ طلاییاین دوره هستند.
ژیا ژانگکه سینماگر چینی ریاست هیأت داوران جشنواره فلم لوکارنو ۲۰۱۸ را بر عهده دارد. امانوئل کارِره نویسنده فرانسوی، شان بیکر فلمساز آمریکایی، تیزا کووی سینماگر ایتالیایی-اتریشی و ایزابل راگونزه بازیگر ایتالیایی دیگر اعضای گروه داوری را تشکیل میدهند.
تماشای فلم در پیازا گرانده
بخشهای رقابتی مثل هر سال در میدان بزرگ شهر لوکارنو یا پیازا گرانده به نمایش درمیآیند. جدیدترین فلم اسپایک لی درباره تبعیض نژادی با عنوان «کوکلاکس کلان سیاه» که در جشنواره فلم کن به نمایش درآمد و یک فلم کمدی با عنوان «خوبم» ساخته بنویی دلپینه و گوستاو کروِرن با بازی ژان دوژاردان و تریلر «اکوالایز۲» ساخته آنتونی فوکودا با بازی دنزل واشنگتن و درام «پرندگان تابستان» ساخته سیرو گوئرا از جمله فلمهایی هستند که در این میدان دیده میشوند. 
جوایز و ستارهها
در میان شمار زیاد فلمهای امسال «بلیز» ساختهایتن هاوک کارگردان و بازیگر فلمی است که جایزه برتری را نصیب سازندهاش کرده است. جایزه کلوپ به مگ رایان اهدا میشود و فلم «در برش» از جین کمپیون محصول ۲۰۰۳ با بازیاین بازیگر به نمایش درمیآید. پادرو دونور برای یک عمر فعالیت به برونو دومون فلمساز مولف فرانسوی اهدا میشود و سریال جدید تلویزیونی او در پیازا گرانده روی پرده میرود. جایزه اصلی نگاه به گذشته نیز به لئو مککاری تعلق میگیرد و فلم «آزادی» او محصول ۱۹۲۹ که فلمی کوتاه با بازی استن لورل و اولیور هاردی است روی پرده میرود.
ایتالیایی ها
امسال فلمهایایتالیاییاین جشنواره پر و پیمان است و علاوه بر حضور در بخش رقابتی در بخش فلمسازان امروز فلم «دوستم داشته باش» ساخته لئونادرو گوئرا سرانولی، «دولچیا» ساخته لوکا فری و « Sentence d arme » ساخته فردریکو دی کوراتو نمایش داده میشوند. در بخش خارج رقابتی «خانه من در لیبی» ساخته مارتینا ملیلی، «مثل پسرم نگاه کن» ساخته کستانزا کاتریلیو و «حالا و همیشه» ساخته سیلوانو آگستا به نمایش درمیآیند. در نهایت کارگردان و فلمنامه نویس پائولو تاویانی در این میدان تجلیل میشود. جشنواره امسال همچنین یاد ویتوریو تاویانی را گرامی میدارد که اپریل درگذشت.