صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو هفته کارگردان‌های جشنواره کن کمیته انتخابش را شناخت

دو هفته کارگردان‌های جشنواره کن کمیته انتخابش را شناخت

نخستین کمیته انتخاب دوهفته کارگردانهای کن که زیر نظر رئیس جدید خود پائولو مورتی کار میکنند، معرفی شدند.
به نقل از هالیوود ریپورتر، در حالی که پائولو مورتی آماده میشود تا به عنوان رئیس جدید بخش دو هفته کارگردانهای کن شروع به کار کند، امروز اعلام شد که چه کسانی اعضای کمیته جدید انتخاب خواهند بود.
این تیم متشکل از کهنهکاران سینما از جمله پائولو برتولین، آن دلسِت، کلر دیائو، والنتینا نوواتی و مورگان پوکی است.
در این کمیته ۳ زن و ۲ مرد حضور دارند که با حضور خود مورتی میتوان گفت برابری جنسیتی در آن کاملا رعایت شده است. این امر به معنی رسیدن به هدف این بخش جانبی جشنواره کن در رسیدن به مرز ۵۰/۵۰ تا سال ۲۰۲۰ است که مورتی در ماه میکه در جشنواره فلم کن حضور داشت، در برابر تیری فرمو مدیر جشنواره فلم کن و شارل تسون مدیر بخش هفته منتقدان قول آن را داد.
در یک دهه اخیر برتولین به عنوان مشاور جشنواره فلم ونیز کار کرده و بخش جنوب شرقی آسیا، هند و اقیانوسیه را پوشش داده است. وی مشاور مؤسسه فلم دوحه، هفته منتقدان کن و جشنوارههای فلم پکن، لوکارنو و روتردام نیز هست.
دلسِت مشاور فستیوال فلم زوریخ است و از سال ۲۰۱۲ در کمیته انتخاب دو هفته کارگردانها حضور داشته است. او به عنوان یکی از اعضای جشنواره فلم لوکارنو نیز در کمیته انتخاب امسال آن حضور داشت. او پیشتر به عنوان دستیار در جشنواره فرایبورگ کار کرده و  ۵سال به عنوان مسئول فروش بینالمللی در آنجا فعالیت داشته است.
دیائو روزنامهنگار و مجری تلویزیونی و از چهرههای شناخته شده سینمای آفریقاست. او بنیانگذار مؤسسه «سودو کانکشن» برای توزیع فلمهای آفریقایی و مجله فلم «آووتله آفریقا» و برنامه فلم کوتاه فصلی «لانتینز» نیز هست. این خانم اوایل امسال مدال انجمن نویسندگان فرانسه را دریافت کرده است.
نوواتی بنیانگذار کمپانی تولید فلم نورته و توریع فلم نورته است که فلمهایی چون «خیابان کینگستون» را در کارنامه دارد.
پوکه به عنوان برنامهریز بنیانگذار مجله فلم « Repliques » است و به عنوان مشاور برای جشنواره فلم لا روشه سو یون کار میکند.
علاوه بر این امیلی بوخس، مانلیو گوماراسکا، ژان-پیر رم و شارلوت سراند به عنوان گروه مشاوران این بخش جنبی انتخاب شدهاند. نمایندگان منطقهایاین بخش نیز شامل  دیپی دی کونها برای هند، بنیامین ایلوس برای شرق آسیا، دیهگو لرر برایآمریکای لاتین و آلنا شوماکووا برای روسیه، کشورهای حوزه آسیای میانه و قفقاز و شرق اروپا هستند.
دو هفته کارگردانهای ۲۰۱۹ از ۱۵ میتا ۲۵ همان ماه در بخش جنبی جشنواره فلم کن برگزار میشود.