صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نظرات جیمز کامرون درباره ژانر علمی تخیلی؛ از گمنامی تا شهرت

نظرات جیمز کامرون درباره ژانر علمی تخیلی؛ از گمنامی تا شهرت

به نقل از رویترز، جیمز کامرون با ساخت «آواتار» مخاطبان را با خود به دوران فلمهای علمی تخیلی برد و البته خیلی پیش از آن «جنگ ستارگان» میلیاردها دالر بلیت فروخته بود و در فرهنگ مردم جایگاه خاص خودش را یافته بود.
اکنون در قالب یک مجموعه مستند ۶ قسمتی که نخستین بار از دوشنبه در شبکه کبلی AMC آمریکا روی آنتن میرود، کامرون درباره روندی که فلمهای علمی تخیلی طی کردند صحبت کرده است. وی با اشاره به فلمهای درجه B در دهه ۱۹۵۰ و فلمهای بیگانگان فضایی در دهه ۱۹۶۰ و فلمهای پساآخرالزمانی دهه ۱۹۷۰ این روند را بررسی کرده است.
در حالی که اکنون خیلی از آن فلمها به فلمهای کلاسیک بدل شدهاند، کامرون میگوید تهیهکنندگان هالیوودی آن زمان علاقه کمی به این ژانر که به ندرت بازده قابل توجهی در باکس آفیس داشت، داشتند.
کامرون در گفتگو با گزارشگران در حالی که اکنون در «منهتن بیچ» کالیفرنیا در حال ساخت دو ادامه «آواتار» به صورت همزمان است، افزود: هیچ کسی نمیتوانست از این داستانهای علمی تخیلی لعنتی پول دربیاورد.
اما همه چیز با فلم «جنگ ستارگان» در سال ۱۹۷۷ تغییر کرد و این فلم به پرفروشترین فلم داخلی در تاریخ بدل شد و همه استودیوها را به تقلید از خود واداشت.
کارگردان اسکاری بیان کرد: تا آن زمان کلی داستان علمی بد وجود داشت و بعد همه کیفیت ژانرها بالا رفت و به امروز رسیدیم که این دست فلمها به بدنه اصلی سینمای آمریکا بدل شده است.
سازنده «آواتار» تاکید کرد که امروز بیشتر فلمهای علمی تخیلی درآمد خوبی کسب میکنند و رکورد فروش تکت تا ۲.۸ میلیارد دالر در دنیا با همین فلمها گذاشته شده است.
در این مجموعه مستند که با عنوان «دیدگاههای AMC : نظر جیمز کامرون درباره فلمهای علمی تخیلی» ساخته شده کامرون با چند تن از کارگردانهای برجسته دیگر چون استیون اسپیلبرگ، گییرمو دل تورو، جرج لوکاس، ریدلی اسکات و کریستوفر نولان درباره فلمسازی و تاثیر آن فلمها بر روند کاریشان صحبت کرده است.
سازنده «ترمیناتور» در این مجموعه تاکید کرده که ژانر علمی تخیلی اکنون در همه تاریخ سینما در بالاترین جایگاه خود قرار دارد و بیش از همیشه به تکنولوژی وابسته است. وی افزود: این فلمها در مجموع برای ما روشنگرانه هستند و به ما کمک میکنند تا ببینیم چه خبرهایی میتواند وجود داشته باشد.