صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معرفی برنده جایزه «آسترید لیندگرن» 2018

معرفی برنده جایزه «آسترید لیندگرن» 2018

«ژاکلین وودسن» نویسنده آمریکایی موفق شد جایزه یادبود «آسترید لیندگرن» 2018 را که گرانترین جایزه ادبیات کودک جهان محسوب میشود، کسب کند.
«پابلیشرز ویکلی» نوشت: جایزه یادبود «آسترید لیندگرن» که گرانترین جایزه ادبیات کودک جهان لقب دارد، در این دوره به «ژاکلین وودسن» ـ نویسنده آمریکایی ـ تعلق گرفت.
 جایزه «آسترید لیندگرن» شامل مبلغی پنج میلیون کرون سویدنی (بیش از 600 هزار دالر) را شامل میشود. «وودستن» نویسندهای است که اولین اثر خود را در سال 1990 روانه بازار کرد. کتاب «رویای دختر قهوهای» او که در آن خاطراتش را با زبان شعر سروده، جایزه ملی کتاب آمریکا را برایش به ارمغان آورد.  او تاکنون بیش از 30 کتاب شامل رمان، شعر و آثار گرافیکی منتشر کرده است. با این که «وودسن» کتابهایی برای بزرگسالان هم به نگارش درآورده، بیشتر به خاطر آثارش در حوزه ادبیات کودک شهرت دارد. این نویسنده اوایل سال جاری میلادی عنوان سفیر ملی ادبیات کودک را از کتابخانه کنگره آمریکا دریافت کرد.
 جایزه یادبود «آسترید لیندگرن» روز 28 میطی مراسمی در تالار کنسرت استکهلم به برنده این دوره اعطا میشود.
 جایزه نقدی «آسترید لیندگرن» یکی از باارزشترین جوایز ادبیات کودک و نوجوان جهان است که دولت سویدن برای بزرگداشت نام و یاد این نویسنده ادبیات کودک این کشور با هدف ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان بنیانگذاری کرده است.
 این جایزه هر سال به یک یا بیش از یک نویسنده، تصویرگر کتاب کودک، قصهگو، مروج و نهاد فعال در حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی اعطا میشود. آثار و فعالیتهای برندگان این جایزه باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزشهای انسانیای باشد که «آسترید لیندگرن» به آنها باور داشت.