صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رکوردشکنی جدید «پلنگ سیاه»

رکوردشکنی جدید  «پلنگ سیاه»

«حاشیه اقیانوس آرام: طغیان» سرانجام به پنج هفته صدرنشینی پیاپی «پلنگ سیاه» بر گیشه سینمای آمریکا پایان داد و با ۲۸ میلیون دالر فروش در افتتاحیه، عنوان پرفروشترین فلم هفته را به خود اختصاص داد.
البته این موفقیت برای فلمی که با بودجه ۱۵۵ میلیون دالری ساخته شده است نه تنها خبری خوبی نیست بلکه زنگ خطر را برای مالکان فلم به صدا درآورده است.
در مجموع فروش گیشه نسبت به دوره زمانی مشابه در سال گذشته ۳۷ درصد افت نشان میدهد که دلیل آن چیزی جز عملکرد ضعیف فلمهای تازه اکران شده نیست. در میان شکستخوردگان تازه وارد نام اثر جدید فلم استیون سودربرگ هم به چشم میخورد.
فلم «نامتعادل» تازهترین اثر استیون سودربرگ تریلری ترسناک و روانشناختی با بازی کلر فوی است. این فلم با دوربین آیفون ۷ فلمبرداری شده است. البته بودجه یک میلیون و ۵۰۰ هزار دالری فلم جای نگرانی برای سازندگان و عرضهکنندگان آن باقی نگذاشته است.
این فلم از اکران در بیش از ۲ هزار سالن سینما ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به دست آورد و بدترین آمار فروش کارنامه کاری سودربرگ را به نام خود ثبت کرد. جونو تمپل، جاشوا تمپل و ایمی ایروینگ دیگر بازیگران «نامتعادل» هستند. «نامتعادل» نخستین بار در جشنواره فلم برلین به نمایش درآمد.
فلم افتتاحیه جشنواره برلین نیز هفته گذشته به صورت محدود در آمریکای شمالی به نمایش درآمد. «جزیره سگها» به کارگردانی وس اندرسون بر خلاف فلم سودربرگ عملکرد چشمگیری داشت و از اکران در ۲۷ سالن سینما بیش از یک میلیون و ۵۷۰ هزار دالر به دست آورد. میانگین فروش این فلم در هر سالن سینما بیش از ۵۸ هزار دالر است. برایان کرنستون، ادوارد نورتنون، بیل موری و گرتا گرویگ صداپیشگان انیمیشن «جزیره سگها» هستند.
یکی از عوامل اصلی افت فروش سینما را میتوان در رویدادهای همزمانی دید که به شکل چشمگیری از جذابیت دنبال کردن سینما و وقت صرف کردن برای آن کاستند. هفته گذشته همزمان با تعطیلات پایان هفته راهمپیایی سراسری در اعتراض به قانون مالکیت سلاح گرم در آمریکا برگزار شد و علاوه بر آن مسابقات بسکتبال هم بخشی از تماشاگران را به خود جلب کرد.
شاید به همین دلایل باشد که فروش «حاشیه اقیانوس آرام» خارج از آمریکا بسیار فراتر بود. این فلم ۱۵۰ میلیون دالری در گیشه بینالمللی بسیار قدرتمند ظاهر شد و در افتتاحیه به فروش ۱۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دالری دست پیدا کرد. به این ترتیب و علیرغم فروش ناامیدکننده فلم در آمریکا فروش جهانی آن در نخستین هفته اکران به ۱۵۰ میلیون دالر رسید.
نخستین فلم از مجموعه «حاشیه اقیانوس آرام» با کارگردانی گیرمو دلتورو سال ۲۰۱۳ به سینما عرضه شد و همانند قسمت تازه فلم در آمریکا عملکرد چشمگیری نداشت اما خارج از آمریکا خوب عمل کرد و بیش از ۳۰۹ میلیون دالر به دست آورد.
در «حاشیه اقیانوس آرام: طغیان» جان بویگا و اسکات ایستوود نقشهای اصلی را بازی میکنند و کارگردانی را استیون اس.دینایت برعهده دارد.
«پلنگ سیاه» هم در ششمین هفته اکران از صدر جدول پرفروشها پایین کشیده شد و با ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دالر فروش سه روز پایان هفته را سپری کرد. البته هفته گذشته رکورد تازهای در کارنامه «پلنگ سیاه» ثبت شد و این فلم عنوان پرفروشترین فلم ابرقهرمانی گیشه آمریکای شمالی را از آن خود کرد. فروش این فلم تا اینجای فقط در آمریکای شمالی به بیش از ۶۳۰ میلیون دالر رسیده است.
البته این تنها دستاورد هفته گذشته «پلنگ سیاه» در گیشه نبود و این فلم با عبور از مرز فروش یک میلیارد و ۲۳۷ میلیون دالری در سطح جهان به سومین فلم ابرقهرمانی پرفروش تاریخ سینما پس از «انتقامجویان» و «انتقامجویان: عصر التران» بدل شد. «پلنگ سیاه» هم اکنون عنوان دوازدهمین فلم پرفروش تاریخ را نیز در اختیار دارد.
پس از «پلنگ سیاه» در گیشه آمریکای شمالی بهترین عملکرد از آن فلم «فقط میتوان تصور کنم» بود که با فروش ۱۴ میلیون دالری هفته گذشته مجموع فروش خود در آمریکای شمالی را به ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر رساند. عملکرد فراتر از انتظار فلم سبب شد که در دومین هفته اکران تعداد سینماهای محل نمایش آن به بیش از ۲ هزار عدد برسد.
یکی از شکستخوردگان گیشه در هفته گذشته یک انیمیشن بود که علیرغم در اختیار داشتن بیش از ۳ هزار سالن سینما فقط ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر فروش داشت. انیمیشن خانوادگی «شرلوک نومز» دنباله انیمیشنی با عنوان «نومئو و ژولیت» است که سال ۲۰۱۱ به بازار سینما عرضه شد. در «شرلوک نومز» بازیگرانی سرشناسی از جمله جیمز مکآوی، امیلی بلانت، مایکل کین و جانی دپ صداپیشه شخصیتهای اصلی هستند. 
«شرلوک نومز» خارج از آمریکا هم فروش ناامیدکنندهای داشت و از اکران در ۱۹ کشور فقط ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دالر به دست آورد.
در این میان بازنده اصلی فلم «توم ریدر» بود که در دومین هفته اکران با فروش ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دالری در رده پنجم پرفروشها ایستاد. این فلم نیز در گیشه جهانی عملکرد بهتری داشت و به فروش ۳۴ میلیون دالری دست پیدا کرد. مجموع فروش جهانی این فلم با بازی آلیسیا ویکاندر در سراسر جهان ۲۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دالر است.