صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره وزول پایان یافت: چهار جایزه برای سینمای افغانستان، یک جایزه برای ایران

جشنواره وزول پایان یافت: چهار جایزه برای سینمای افغانستان، یک جایزه برای ایران

بیست و چهارمین دوره از جشنواره بین المللی سینماهای آسیا در وزول (فرانسه)، شامگاه سه شنبه ششم فبروری، با اهدای «دوچرخه طلایی»، مهمترین جایزه خود، به فلم «چمدان» ساخته زیگ دولای (Zig Dulay ) کارگردان فیلیپینی به کار خود پایان داد. همچنین فلم «نامه به رئیس جمهور» از افغانستان برنده چهار جایزه و فلم ایرانی «برگ جان» نیز یکی از جوایز این جشنواره را به دست آورد.
فلم «چمدان» وضعیت کارگران خانگی در فیلیپین را روایت می کند و عملکرد نهادهای اجتماعی در این کشور را به چالش می کشد. هیأت داوران جشنواره وزول که ریاست آن بر عهده «وانگ زیائو شوای» کارگردان مطرح چینی بود، این فلم را از میان ٩ فلم حاضر در بخش مسابقه به دلیل «نمایش بی پرده بخش تاریک جهان، جایی که کارگران زن زندگی می کنند» انتخاب کردند.
جایزه «دوچرخه طلایی افتخاری» نیز به دو کارگردان پیشکسوت آسیایی، محمد ملص کارگردان سوری و وانگ زیائو شوای کارگردان چینی اهدا شد. فلمهایی از این دو کارگردان در بخش بزرگداشت جشنواره به نمایش درآمده بود.
همچنین جایزه هیأت داوران بین المللی این جشنواره به فلم «طعم گل برنج» ساختۀ Pengfei از چین اهدا شد. این فلم گسست میان سنت و مدرنیته در جامعه چین را با روایت داستان کارگرانی که برای کار در شهر مجبور به رها کردن بچه هایشان در روستا هستند، به نمایش می گذارد. این فلم همچنین جایزه منتقدان و به طور مشترک با فلم «مادران» از کره جنوبی، جایزه «شبکه برای ارتقاء سینمای آسیا» (NETPAC ) را به دست آورد.  جایزه بزرگ هیأت داوران بین المللی جشنواره وزول نیز به فلم «خداحافظ گراندپا» از ژاپن اهدا شد.