صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داستان پیشتاز اسکار، سرقت ادبی است؟!

داستان پیشتاز اسکار،  سرقت ادبی است؟!

فرزند یک نویسنده برنده پولیتزر آمریکایی مدعی شد فلم «شکل آب» به صورت واضح برگرفته از نمایشنامه پدرش است؛ ادعایی که با توجه به شباهتهای دو داستان اصلا بیراه نیست.
«دیوید زیندل» پسر «پل زیندل» نمایشنامهنویس آمریکایی در گفتوگو با گاردین گفت که معتقد است نمایشنامه «بگذار به نجوایت گوش کنم» نوشته پدرش در سال ۱۹۶۹ منبع ساخت فلم «شکل آب» ساخته «گیرمو دلتورو» بوده که در جوایز اسکار امسال با نامزدی در ۱۳ شاخه پیشتار این رویداد سینمایی است. داستان نمایشنامه نوشته «پل زیندل» درباره یک نگهبان در یک لابراتوار تحقیقاتی است که با یک دلفین اسیرشده ارتباط برقرار میکند و تلاش میکند این موجود را نجات دهد.
پسر این نمایشنامهنویس برنده پولیتزر ادامه داد: بسیار شوکه شدم که یک استودیو بزرگ فلمسازی میتواند فلمی بسازد که به وضوح برگرفته از اثر پدر درگذشته من است، بدون این که برای دریافت حق ساخت این فلم به ما مراجعه کنند. فلمنامه فلم تحسینشده «شکل آب» نوشته مشترک «گیلرمو دلتورو» و «ونسا تایلر» است و روایتگر داستان یک نظافتچی است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی در یک لابراتوار در بالتیمور زندگی میکند و عاشق یک موجود دریایی میشود و تلاش میکند آن را نجات دهد. از نظر مفهوم کلی، نکات خاص طرح داستان و برخی شخصیتها، این فلم شباهتهای نزدیکی به نمایشنامه «بگذار به نجوایت گوش کنم» نوشته «پل زیندل» دارد، که سریالی تلویزیونی نیز بر اساس آن در حدود ۵۰ سال پیش به روی آنتن رفته است.
تیم سازنده فلم «شکل آب» که با بازی «سلی هاوکینز» همراه است پیشتر این فلم را به عنوان اثری اوریجینال و دسته اول معرفی کردند و به نمایشنامه «پل زیندل» به عنوان منبع الهام ساخت فلم اشارهای نکردند. سخنگوی کمپانی «فاکس سرچ لایت» این اتهامات منتشرشده در فضای مجازی را رد کرده است. در فلم و نمایشنامه، داستان درباره یک نظافتچی شیفت شب است که عاشق یک موجود دریایی میشود که تحت آزمایشهای مرموز علمی است. هر دو زن از طریق آوردن غذا برای این موجود دریایی با او ارتباط برقرار میکنند. هر دو شخصیت ارتباط برقرار کردن با این موجود را فرامیگیرند و هر دو لابراتوار درگیر آزمایشهایی درباره عملیاتهای نظامی سری است. همچنین در هر دو داستان شخصیت زن، موجود دریایی را از طریق مخفی کردن در سبد لباسها نجات میدهد و آن را در دریا رها میکند. در هر دو داستان زن نظافتچی با یک نظافتچی دیگر دوست است که به او کمک میکند. «اوکتاویا اسپنسر» در فلم «شکل آب» در این نقش بازی کرده که برای آن نامزد اسکار ۲۰۱۸ نیز شده است.
از سوی دیگر تفاوتهایی نیز بین دو داستان وجود دارد. در فلم «شکل آب» «الیسا» شخصیت اصلی داستان فردی لال است که از طریق زبان اشاره با موجود آبی ارتباط برقرار میکند. البته در نمایشنامه شخصیت اصلی داستان که «هلن» نام دارد زمانی که با دلفین درباره عدم تواناییاش در حرف زدن صحبت میکند به این موضوع اشاره دارد که برخی انسانها هم لال هستند چون نمیتوانند صحبت کنند ولی ما آنها را نمیکشیم. «پل زیندل» که در سال ۲۰۰۳ درگذشت، در سال ۱۹۷۱ برای نمایشنامه «اثر پرتوهای گاما بر روی گلهای همیشه بهار ساکنین کره ماه» موفق به کسب جایزه پولیتزر بهترین نمایشنامه شد.