صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مهمترین جایزه فرهنگی دنمارک برای «فون تریه»

مهمترین جایزه فرهنگی دنمارک برای «فون تریه»

«لارس فون تریه» کارگردان برنده نخل طلا و سازنده فلمهایی چون «مالیخولیا» و «داگویل»، مهمترین جایزه فرهنگی کشورش را دریافت میکند.
«اسکرین دیلی» نوشت: جایزه «سونینگ» ۲۰۱۸ که مهمترین افتخار فرهنگی کشور دنمارک به حساب میآید، روز نوزدهم اپریل به «لارس فون تریه» ـ فلمساز و نویسنده صاحبنام این کشور و از مهمترین چهرههای تاثیرگذار بر نسل نو کارگردانان جهان ـ اعطا میشود.
این جایزه که شامل مبلغی معادل ۱۶۰ هزار دالر میشود، به پاس فعالیتهای شایان توجه «فون تریه» در زمینه ارتقای سطح فرهنگ اروپا، به او تعلق میگیرد. مدیر آکادمی فرهنگی دنمارک در بیانیهای اعلام کرد: «فون تریه» هنرمندی پیشتاز و برجسته است که با اعتماد به نفس و آگاهانه خود را بسیار دورتر از جریان اصلی فلمهای تجاری قرار میدهد. این پذیرش و فاصله مدام از قراردادهاست که کار «فون تریه» را متمایز میکند و فلمهای اروپایی را به سمت خاص بودن سوق داده است.
این جایزه که پیشتر به افرادی چون «مشل هانکه» اعطا شده، روز ۱۹ اپریل طی مراسمی در دانشگاه کپنهاگ به کارگردان ۶۱ ساله سهگانه «اروپا»، سهگانه «افسردگی» و سهگانه «قلب طلایی» اعطا خواهد شد.
«لارس فون تریه» طی چندین دهه حضور در سینمای جهان افتخارهای متعددی کسب کرده است که از مهمترین آنها به جایزه «سزار» بهترین فلم خارجی برای «شکستن امواج»، نخل طلای سال ۲۰۰۰ برای فلم «رقصنده در تاریکی»، جایزه بهترین فلم اروپایی از جوایز «دیوید دوناتلو» ایتالیا برای «داگویل»، دو جایزه بهترین کارگردانی از آکادمی فلم اروپا، جایزه بهترین فلم اروپایی از گویا اسپانیا برای «رقصنده در تاریکی»، بهترین کارگردانی جشنواره «کارلووی واری» و اسب برنزی جشنواره استکهلم میتوان اشاره کرد.