صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سینمای جهان در سال ۲۰۱۷؛ از برترین‌ها تا شگفتی‌ها

سینمای جهان در سال ۲۰۱۷؛ از برترین‌ها تا شگفتی‌ها

برگزاری جشنوارههای معتبر سینمایی چون کن، ونیز و برلین، اعطای جوایز سینمایی اسکار و گلدن و ... از جمله مهمترین رویدادهای سینما در سال ۲۰۱۷ بودند.
در فاصله چند روز به پایان سال ۲۰۱۷ میلادی نگاهی خواهیم داشت به مهمترین رویدادهایی که سینمای جهان در طول ۱۲ ماه اخیر به خود دیده است.
جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب (۸ جنوری)
مراسم اعطای جوایز هفتادوچهارمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب روز ۸ جنوری ۲۰۱۷ با اعطای بیشترین جوایز به فلم «لالا لند» به کار خود پایان داد. این رویداد سینمایی با اعطای ۷ جایزه از جمله بهترین فلم کمدی و موزیکال و کارگردانی به فلم «لالا لند» ساخته «دیمین شزل» همراه بود تا این فلم برنده بزرگ جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۷ نام گیرد و شانس خود را برای جوایز اسکار به حداکثر برساند.
فلم «مهتاب» ساخته «بری جنکینز» نیز جایزه بهترین فلم درام را از آن خود کرد. در بخش تلویزیونی نیز سریال «مدیر شب» بیشترین جوایز را از آن خود کرد و سریال معروف «بازی تاج و تخت» از کسب جایزه بازماند.
جشنواره فلم برلین (۱۸-۹ فبروری)
مراسم اعطای جوایز شصت و هفتمین جشنواره فلم برلین، بزرگترین جشنواره سینمایی جهان نیز شامگاه ۱۸ فبروری  برگزار شد و هیأت داوران این رویداد سینمایی به ریاست «پل ورهوفن» جایزه خرس طلای بهترین فلم این رویداد سینمایی را به فلم «در روح و بدن» به کارگردانی «ایلدیگو انیادی» از هنگری اعطاء کردند.
خرس نقرهای جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره برلین، مهمترین جایزه پس از خرس طلا به فلم «فلیسیته» به کارگردانی «آلن گومز» رسید و «آکی کوریزماکی» کارگردان سرشناس فنلندی نیز خرس نقرهای بهترین کارگردانی جشنواره را برای فلم «سوی دیگر امید» به خانه برد.
اولین جایزه مستند جشنواره برلین نیز به «شکارچی روح» به کارگردانی «رعد آندونی» رسید.
جوایز آکادمی فلم و تلویزیون بریتانیا، بفتا (۱۲ فبروری)
برندگان هفتادمین دوره جوایز آکادمی فلم بریتانیا (بفتا) نیز با پیشتازی فلم موزیکال «لالا لند» برگزار شد. این فلم که جوایز سینمایی متعددی را در فصل جوایز سینمایی کسب کرده بود در جوایز آکادمی فلم بریتانیا (بفتا) نیز خوش درخشید و پنج جایزه از جمله بهترین فلم و کارگردانی را از آن خود کرد تا یک قدم دیگر به کسب جایزه اسکار نزدیک شود.
در بخش جوایز «بفتا»ی تلویزیونی، سریال «دره خوشبختی» بهترین سریال درام شناخته شد و جایزه بخش بینالمللی به سریال «مردم علیه او.جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی» تعلق گرفت.
جوایز اسکار، دومین اسکار سینمای ایران (۲۶ فبروری)
برندگان هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار بامداد ۲۶ فبروری در حالی اعلام شد که جایزه بهترین فلم بر خلاف پیش بینیها به فلم «مهتاب» رسید و فلم «فروشنده» نیز برنده اسکار خارجی شد تا سینمای ایران به دومین جایزه اسکار خارجی خود دست یابد.
فلم موزیکال «لالا لند» که با نامزدی در ۱۴ شاخه پیشتاز این رویداد سینمایی بود در نهایت رقابت را به فلم «مهتاب» ساخته «بری جنکینز» واگذار کرد اما مراسم اعطای جوایز این رویداد سینمایی با اتفاقات عجیبی همراه بود. در ابتدا «وارن بیتی» و «فی داناوی» برنده جایزه بهترین فلم را به اشتباه «لالالند» اعلام کردند اما پس از آمدن عوامل فلم «لالا لند» به روی صحنه و صحبت کردن مشخص شد، فلم «مهتاب» برنده اسکار بهترین فلم بوده تا یکی از خجالتآورترین لحظهها در تاریخ جوایز سینمایی اسکار رقم خورد و عوامل فلم «لالا لند» بسیار از این موضوع آزرده شدند. در سایر بخشها «دیمین شزل» (لالا لند) برنده اسکار کارگردانی شد، جایزه بهترین بازیگر مرد به «کیسی افلک» (منچستر کنار دریا) رسید و «اما استون» (لالا لند) نیز بهترین بازیگر اسکار ۲۰۱۷ نام گرفت.
جشنواره فلم کن (۲۸-۱۸ می)
هفتادمین دوره جشنواره فلم کن، معتبرترین جشنواره سینمایی جهان نیز شامگاه ۲۸ می با اعطای جایزه نخل طلای بهترین فلم به فلم سویدنی «میدان» ساخته «رابین اوستلوند» پایان یافت. هیأت داوران بخش رقابتی این رویداد سینمایی به ریاست «پدرو آلمادوار» از فلم فرانسوی و تحسین شده «۱۲۰ تپش در دقیقه» به کارگردانی «رابین کامپیلو» با اعطای جایزه ویژه هیئت داوران تقدیر کردند و «سوفیا کاپولا» برای ساخت فلم «فریب خورده» جایزه مهم بهترین کارگردانی را از هفتادمین جشنواره کن به خانه برد. فلم «بیعشق» ساخته «آندری زویاگینسف» از روسیه که یکی از شانسهای اصلی نخل طلای بهترین فلم بود نیز در نهایت به جایزه هیأت داوران بسنده کرد.
جشنواره فلم کارلووی واری (۳۰ جون تا ۷ جولای)
مراسم اختتامیه پنجاهودومین دوره جشنواره بینالمللی فلم «کارلووی واری» نیز روز ۷ جولای با اعطای جایزه گوی بلورین بهترین اثر به فلم «جنگجوی کوچک»  از کشور میزبان برگزار شد.
جایزه ویژه هیئت داوران به فلمی درباره مصائب جنگ در یوگسلاوی با عنوان «مردان گریه نمیکنند» ساخته «آلن دریژویچ»، کارگردان اهل بوسنی اعطاء شد و «پیتر بِبیاک» از اسلواکی نیز برای فلم «خط» جایزه بهترین کارگردانی جشنواره را به خانه برد.
جشنواره فلم لوکارنو (۱۲- ۲ اگست)
برای اولینبار در تاریخ ۷۰ ساله جشنواره فلم «لوکارنو»، جایزه اصلی این رویداد سینمایی به یک اثر مستند اعطاء شد و جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فلم این جشنواره به مستند «خانم فانگ» به کارگردانی «وانگ بینگ» از چین رسید.
در سایر بخشها جایزه ویژه هیئت داوران به فلم برازیلی «رفتار خوب» به کارگردانی «جولیانا روجاس» و «مارکو دوترا» رسید، فلمی که به دوستی غیرمعمول بین یک زن ثروتمند و پرستارش میپردازد. جایزه یوزپلنگ بهترین کارگردانی جشنواره به «اف جی اوسانگ» برای فلم «۹ انگشتی» رسید و «ایزابل هوپر»، بازیگر سرشناس فرانسوی نیز برای بازی در «خانم هاید» در نقش یک معلم فیزیک، جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را به خانه برد.
جشنواره فلم ونیز (۳۰ اگست تا ۹ سپتمبر)
هفتادوچهارمین دوره جشنواره ونیز به عنوان قدیمیترین جشنواره سینمایی جهان با اعطای شیر طلای بهترین فلم به «شکل آب» ساخته رومانتیک و فانتزی «گیلرمو دل تورو» به کار خود پایان داد.
همچنین جایزه شیر نقرهای (جایزه بزرگ هیأت داوران) این رویداد سینمایی به «فاکس ترات» به کارگردانی «ساموئل مائوز» اعطاء شد و «زاویه لاگراند» از فرانسه نیز برای فلم «تا نگهبان» بهترین کارگردان این رویداد سینمایی نام گرفت.