صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رونمایی از کتاب «چشمک‌‌های رنگی» در هرات

رونمایی از کتاب «چشمک‌‌های رنگی» در هرات

کتاب عکس «چشمکهای رنگی» که توسط «عزتالله علیدوست»، دانشجوی سال آخر رشته خبرنگاری به چاپ رسیده، صبح دیروز در هرات رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در این کتاب عکسهایی از ۷ ولایت کشور به چاپ رسیده که در مدت یک و نیم سال اخیر گرفته شده است.
«عزتالله علیدوست»، به آوا گفت که در این کتاب ۸۴ عکس که درد و رنج مردم ولایتهای مختلف را به تصویر کشیده، به چاپ رسیده است.
او گفت که یک و نیم سال قبل که پا به عرصه عکاسی گذاشته، به این فکر بوده تا بتواند کتابی به چاپ برساند. وی میگوید که کتابهای زیادی در مورد عکاسی مطالعه کرده که عکسها با تشریحات زیادی به چاپ رسیده بود اما این کتاب به دیگر کتابها فرق دارد چون خود عکس سخن میگوید و همچنین در مورد ISO و سرعت شاتر شرح داده شده است.
از طرفی هم علیدوست میگوید که هیچ بودجهای نداشته و با حمایت برخی از موسسات و پدر و مادرش به ولایات مختلف رفته است. به گفتهی خودش، مشکل مالی باعث شد تا نتواند این کتاب را به چاپ انبوه برساند. در حال حاضر  فقط ۱۰ جلد از این کتاب چاپ شده است. این عکاس جوان میگوید که هزینه چاپ این ۱۰ جلد را از پول بدلاعاشهاش پسانداز کرده است. اما اینکه چرا تجار از چاپ این کتاب استقبال نکردند، به گفتهی علیدوست، نبود سود برای تاجر بوده است.
او گفت که به هر تاجری که پیشنهاد حمایت از چاپ کتاب را داده، فورا سوال پرسیده که چقدر سود به وی میرسد.
همچنین وی برای گرفتن این عکسها در ولایتهای مختلف با مشکلات اجتماعی زیادی چون مسخره شدن از سوی برخی شهروندان روبرو شده است. او میگوید که در یکی از ولایتها وقتی قصد داشته از یک پیرزن متکدی عکس بگیرد، فردی آمده و با تمسخر به علیدوست ۲۰ افغانی داده است.
یکی از اهداف و آرزوهای من این است که بتوانم روزی جوایز جهانی دریافت کنم و مطئنم که به این آرزو خواهم رسید.
«عارف کریمی»، خبرنگار و عکاس در هرات میگوید که کار و شجاعت آقای علیدوست، قابل تحسین است.
وی میگوید که این عکسها با دید متفاوتتری گرفته شده اما قابل نقد است چون برخی از عکسها از نگاه ویرایشی مشکل دارد که باید دقت بیشتری میشد.
از طرفی هم علیدوست، ۴۰ اثر خود را در قالب تابلو در یک نمایشگاه سه روزه در معرض دید عموم قرار داده است. این عکسها در کتاب «چشمکهای رنگی» نیز چاپ شده است.
او علت برگزاری نمایشگاه را حمایت از خبرنگاران کشور عنوان کرد.
«سهیلا عرفانی» رئیس دانشکده خبرنگاری دانشگاه هرات نیز ضمن ابراز خرسندی از رونمایی چنین کتابی گفت: چاپ این کتاب به عنوان کار دانشجویی میتواند مفید باشد و دانشجویان می توانند از این کتاب به منظور شناخت واقعگرایی در عکاسی و زوایای عکاس استفاده کنند.  عزتالله علیدوست، کتاب «چشمکهای رنگی» را برای استفاده به عنوان کتاب آموزشی پایه در بخش فتوژورنالیزم به دانشگاههای دیگر تقدیم کرده است.