صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جایزه «فرانـتس کافکا» برای «مارگـارت اتوود»

جایزه  «فرانـتس کافکا»  برای  «مارگـارت اتوود»

«مارگارت اتوود» ـ نویسنده سرشناس کانادایی ـ جایزه «فرانتس کافکا» ۲۰۱۷ را دریافت کرد.
«استریتس تایمز» نوشت: «مارگارت اتوود» نویسنده، شاعر و منتقد کانادایی طی مراسمی در پراگ، جایزه بینالمللی «فرانتس کافکا» ۲۰۱۷ را به پاس یک عمر دستاورد ادبی خود دریافت کرد.
نویسنده «قصه ندیمه» و «آدمکش کور» در مصاحبه با «فرانس پرس» گفت: فکر میکنم این اتفاق خیلی خاصی است؛ چون در دهه ۱۹۵۰ اولین مقاله ادبیام را که پس از دوران  مکتب نوشتم و موضوع آن «فرانتس کافکا» بود. در آن زمان،نه تنها زندگینامه او، بلکه تمام کارهایش را خوانده بودم و خیلی خوب همهشان را یادم میآید.
«اتوود» ۷۷ ساله این جایزه ۱۰ هزار دالری را به پاس دههها فعالیت ادبی، نگارش ۱۷ رمان، هفت کتاب کودک و حدود ۱۲ مجموعه شعر دریافت کرد. «مارگارت اتوود» متولد ۱۸ نوامبر ۱۹۳۹ است. او فعالیت ادبی خود را در کسوت یک شاعر آغاز کرد و تاکنون ۶۰ کتاب برای بزرگسالان و کودکان به چاپ رسانده است. او چند کتاب شعر اپرا، فلمنامه تلویزیونی و رمان گرافیکی هم در کارنامهاش به ثبت رسانده است.
«اتوود» سال ۲۰۰۰ پس از سه بار راه یافتن به مرحله نهایی نامزدی «من بوکر»، با رمان «آدمکش کور» موفق به کسب این جایزه مهم شد. این شاعر، داستاننویس و نویسنده آثار کودک، اکنون یکی از سرشناسترین نویسندگان و منتقدان ادبی کاناداست و جایزههای معتبر ادبی فراوانی را در کارنامه ادبی خود ثبت کرده است. او علاوه بر «من بوکر»، در سال ۱۹۸۵ جایزه ادبی «آرتور سیکلارک» را از آن خود کرد. جایزه دولتی ادبیات کانادا، «گیلر»، «پن/پینتر» ۲۰۱۶ و جایزه «ایمپک دوبلین» از دیگر جایزههای مهم ادبی هستند که کارنامه حرفهای «اتوود» را مزین کردهاند.
از این نویسنده آثار متعددی از جمله رمانهای «قصه ندیمه»، «عروس فریبکار»، «گریس دیگر»، «آدمکش کور» و «اوریکس و کریک» به زبان فارسی ترجمه شدهاند. رمان «قصه ندیمه» او به خاطر تم ضدآرمانشهریاش اخیرا با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیسجمهور آمریکا دوباره مورد توجه خوانندگان و منتقدان قرار گرفته است. سریالی هم از این اثر با بازی «کیت ماس» ساخته شده که در مراحل ابتدایی پخش قرار دارد و نظر مخاطبان را به خود جلب کرده است. جایزه «فرانتس کافکا» که به صورت سالانه برگزار میشود، برای بزرگداشت خالق رمانهای ماندگاری چون «محاکمه»، «مسخ» و «قلعه» در سال ۲۰۰۱ راهاندازی شد. «هاروکی موراکامی»، «فیلیپ راث» و «هرولد پینتر» از نویسندگان سرشناس و مطرحی هستند که پیش از این جایزه «کافکا» را به دست گرفتهاند.