صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رونمایی از ۲۵ عنوان کتاب کودک در کابل

رونمایی از ۲۵ عنوان کتاب کودک در کابل

از 25 عنوان کتابي در بخش هاي شعر، قصه، کتاب هاي بدون متن و غيره که براي کودکان زير سن 7 سال چاب و منتشر شده، روز يکشنبه (اول اسد) در مراسمي در کابل رونمايي شد.
کتاب ها ياد شده توسط رياست عمومي کودکستان هاي وزارت کار و امور اجتماعي به همکاري موسسه مطالعات توسعه صلح و اتحاديه جوانان افغان مقيم دنمارک چاپ و منتشر کرده است.
جميله کاظمي، رييس عمومي کودکستان هاي وزارت کار در اين مراسم گفت: “اين عناوين کتاب کودکان به دليل خلا بزرگ فرهنگي- ادبي که در عرصه ادبيات کودک در کشور وجود دارد، به ابتکار اين رياست با همکاري مالي موسسه مطالعات توسعه صلح افغانستان چاپ ونشر شده است.”
رييس عمومي کودکستان هاي وزارت کار افزود: اين 25 عنوان کتاب با تيراژ عمومي 2500جلد که از هر عنوان کتاب، حدود 100 جلد چاپ شده است، با وجود خلا بزرگي که در اين عرصه موجود است گامي بزرگي محسوب شده و بخشي از ضرورت هاي کودکان را به کتاب هاي داستاني در کشور به ويژه در کودکستان ها مرفوع خواهد ساخت.
اجمل داود، رييس موسسه مطالعات توسعه صلح افغانستان گفت: ادبيات کودک جزيي از فراموش شده ترين بخش ادبيات در افغانستان است، به همين دليل اين موسسه براي رفع اين نيازمندي بزرگ، تعداد 25 عنوان کتاب در عرصه ادبيات کودک که شامل قصه هاي فلوکلور، ترانه هاي وطني و کتاب هاي تصويري براي کودکان زير سن 7 سال مي شود را چاپ و منتشر کرده است.
رييس موسسه مطالعات توسعه صلح افغانستان افزود که چاپ اين تعداد کتاب براي کودکان، خلا بزرگ در عرصه ادبيات کودک را به کلي رفع نخواهد ساخت به همين دليل موسسه مطالعات توسعه صلح در نظر دارد که براي چاپ و نشر اين کتاب ها و انتشار کتاب هاي جديد در عرصه ادبيات کودک برنامه هاي بزرگتري را در آينده روي دست بگيرد.
همچنان، سيد آقا فاضل سانچارکي معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت، با وجود خلا بزرگي که در عرصه ادبيات کودکان در کشور وجود دارد چاپ 25 عنوان کتاب گامي بزرگي براي کاهش اين خلا محسوب مي شود، اما اين مجموعه به هيچ وجه پاسخگوي نيازمندي کودکان نبوده و بايد گام هاي بزرگتري در اين راستا برداشته شود.
به گفته مسوولان، نهادها و موسسات که در عرصه ادبيات کودکان کتاب مي نويسند بايد اهداف عمده اي از جمله وطن پرستي، نوع دوستي، صلح دوستي و شجاعت را در محتويات اين کتاب ها گنجانيده و در راستاي تربيت يک نسل وطن پرست و آگاه در آينده افغانستان سهم بگيرند. (ودصعم)