صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تاریخ اکران فلم جدید «آنگ لی» اعلام شد

تاریخ اکران فلم جدید «آنگ لی» اعلام شد

تاريخ اکران فلم اکشن «آنگ لي» با بازي «ويل اسميت» مشخص شد. «ورايتي» نوشت: جديدترين ساخته «آنگ لي»، کارگردان معروف آمريکايي - تايواني که آثاري چون «زندگي پي» و «ببر خيزان، اژدهاي پنهان» را در کارنامه سينمايياش دارد، اواخر سال 2019 به روي پرده ميرود. کمپاني «اسکاي دنس» که از توليدکنندگان فلم اکشن «مرد ماه جوزا» است، تاريخ نمايش آن را چهارم اکتبر 2019 اعلام کرد. اين فلم يکي از مهمترين پروژههاي سينمايي ساخته نشده هاليوود در 20 سال اخير محسوب ميشود.
داستان «مرد ماه جوزا» درباره يک آدمکش سالخورده است که سعي دارد حرفه خود را کنار بگذارد، اما ناگزير است در آخرين مبارزه با بدل خود که 25 سال جوانتر از اوست و در اوج قابليت ، رو به رو شود. ساخت اين پروژه سينمايي براي اولين بار در سال 1997 در کمپاني «ديزني» مطرح شد و قرار بود «دارن لِمکي» و «دان مورفي» به عنوان تهيهکننده و «توني اسکات» در مقام کارگردان در ساخت آن همکاري کنند، اما در حالي که اين پروژه سينمايي همواره مورد علاقه مسئولان اجرايي در داخل و خارج کمپاني «ديزني» بود، براي سالها به عنوان پروژهاي غيرقابل ساخت در نظر گرفته ميشد و امکانات تکنولوژي آن زمان اجازه ساخت ايدههاي ساخت اين فلم را به آنها نميداد.
با اين حال، فکر ساخت اين پروژه سينمايي متوقف نشد و چندين نويسنده چون «برايان هلگلند»، «اندرو نيکل» و «ديويد بنيوف» براي بازنويسي فلمنامه «مرد ماه جوزا» به کار گرفته شدند و در برههاي «کرتيس هانسن» به عنوان کارگردان و «مل گيبسون» به عنوان بازيگر اين فلم معرفي شدند، اما باز هم اين فلم ساخته نشد. کمپاني «اسکاي دنس» در اکتبر سال 2016 حق ساخت اين فلم را در اختيار گرفت و «جري بروکهيمر» نيز به عنوان تهيهکننده اين فلم معرفي کرد. آنها اعتقاد داشتند و دارند که «آنگ لي» با تجربه ساخت پروژههايي چون «زندگي پي» و فلم اخيرش «قدم زدن طولاني بيلي لين بين دو نيمه»، بهترين گزينه براي کارگرداني اين اثر است. «آنگ لي»، فلمساز برجسته تايواني - آمريکايي در سال 1993 با ساخت فلم «حس و حساسيت» به شهرت جهاني دست يافت. اين فلم جايزه خرس طلاي جشنواره برلين و جايزه بهترين فلم «بفتا» را به دست آورد و در جوايز فلم آلمان در سال 1997 بهترين فلم خارجي شناخته شد.
وي پس از آن دو فلم «طوفان يخي» و «با شيطان سوار شو» را ساخت تا اينکه در سال 2000 با فلم «ببر خيزان، اژدهاي پنهان» بار ديگر چشمها را خيره کرد. اين فلم نامزد جايزه اسکار بهترين فلم و بهترين کارگرداني جوايز اسکار شد و در جوايز «گلدن گلوب» و جشنواره تورنتو نيز، جايزه بهترين فلم را به خود اختصاص داد.
دو فلم «استخدام» و «هالک» مقدمهاي براي درخشش دوباره «آنگ لي» در سال 2005 با فلم «کوهستان بروک بک» بودند که جايزه اسکار بهترين فلم خارجي، شير طلاي ونيز، جايزه «ديويد لين» در «بفتا» و جايزه «گلدن گلوب» بهترين فلم را کسب کرد و از سوي انجمنهاي منتقدين فلم لسآنجلس نيويورک، لندن و بوستون عنوان بهترين فلم سال 2005 را کسب کرد.
«لي» در سال 2007 با فلم «توجه، شهرت» براي دومين بار شير طلاي جشنواره ونيز را کسب کرد. وي دو جايزه بهترين فلم از جشنواره آسيا پاسيفيک و دو جايزه خرس طلاي برلين را نيز در کارنامه سينمايي درخشان خود دارد. اين کارگردان تايواني در سال 2013 با ساخت فلمي براساس رمان برنده بوکر «زندگي پي» موفق به کسب جايزه اسکار بهترين کارگرداني شد.