صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«مارگارت اتوود» برنده جایزه صلح آلمان شد

«مارگارت اتوود» برنده جایزه صلح  آلمان شد

جايزه 25 هزار يورويي صلح آلمان به «مارگارت اتوود» نويسنده سرشناس کانادايي تعلق گرفت.
«سي.بي.سي» نوشت: جايزه صلح آلمان که پيشتر به نويسندگان مطرحي چون «اورهان پاموک»، «سوزان سانتاگ»، «آموس اوز» و «چينوا آچبه» اعطا شده بود، نصيب «مارگارت اتوود» نويسنده رمان «قصه نديمه» شد.
او اين جايزه را به خاطر «بينش سياسي و توانمندي ادراکي عميقاش در شناسايي پيشرويهاي اساسي و خطرناک» دريافت ميکند. اين جايزه 25 هزار يورويي که از لحاظ مالي به کمکهاي کتابفروشها و ناشران وابسته است، از سال 1950 به شخصيتهايي اعطا ميشود که «تعهدات بازار کتاب آلمان را در زمينه ارتقاي سطح درک بينالمللي انعکاس دهند.»
هيات تصميمگيرنده اين جايزه طي بيانيهاي درباره برنده اين دوره اعلام کرد: «انسانيت، عدالت و شکيبايي ويژگيهاي ثابت کارهاي اتوود هستند. از طريق اوست که ما تجربه ميکنيم که هستيم، کجا ايستادهايم، و در قبال خودمان و همزيستي مسالمتآميزمان با ديگران چه مسئوليتهايي داريم.»
«مارگارت اتوود» متولد 18 نوامبر 1939 است. او فعاليت ادبي خود را در کسوت يک شاعر آغاز کرد و تاکنون 60 کتاب براي بزرگسالان و کودکان به چاپ رسانده است. او چند کتاب شعر اپرا، فلمنامه تلويزيوني و رمان گرافيکي هم در کارنامهاش به ثبت رسانده است.
«اتوود» سال 2000 پس از سه بار راه يافتن به مرحله نهايي نامزدي «من بوکر»، با رمان «آدمکش کور» موفق به کسب اين جايزه مهم شد. اين شاعر، داستاننويس و نويسنده آثار کودک، اکنون يکي از سرشناسترين نويسندگان و منتقدان ادبي کاناداست و جايزههاي معتبر ادبي فراواني را در کارنامه ادبي خود ثبت کرده است. او علاوه بر «من بوکر»، در سال 1985 جايزه ادبي «آرتور سيکلارک» را از آن خود کرد. جايزه دولتي ادبيات کانادا، «گيلر»، «پن/پينتر» 2016 و جايزه «ايمپک دوبلين» از ديگر جايزههاي مهم ادبي هستند که کارنامه حرفهاي «اتوود» را مزين کردهاند.
از اين نويسنده آثار متعددي از جمله رمانهاي «قصه نديمه»، «عروس فريبکار»، «گريس ديگر»، «آدمکش کور» و «اوريکس و کريک» به زبان فارسي ترجمه شدهاند.
رمان «قصه نديمه» او به خاطر تم ضدآرمانشهرياش اخيرا با روي کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئيسجمهور آمريکا دوباره مورد توجه خوانندگان و منتقدان قرار گرفته است. سريالي هم از اين اثر با بازي «کيت ماس» ساخته شده که در مراحل ابتدايي پخش است و نظر مخاطبان را به خود جلب کرده است.