صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آدام وست، نخستین بازیگر نقش بَتمن درگذشت

 آدام وست، نخستین بازیگر نقش بَتمن درگذشت

آدام وست، هنرپيشه سريال مشهور بَتمن در دهه 60 ميلادي، در سن 88 سالگي درگذشت. او بعد از بَتمن براي پيدا کردن کار و ايفاي نقش در ديگر محصولات هاليوودي با مشکل روبرو بود.
سخنگوي خانواده وست گفته اين ستاره سينما در کمال آرامش و پس از مبارزه کوتاهي که با سرطان خون داشت، در شهر لسآنجلس درگذشت.
او که نخستين بار در سال 1966 نقش بتمن را با آن نقاب گوشدار و شنل باوقار بازي کرد، در سالهاي پاياني عمرش يکي از صداپيشگان مجموعه کارتوني «فاميلي گاي» شده بود.
اعضاي خانواده او در بيانيهاي گفتهاند: «پدر ما هميشه خودش را يک شواليه باذکاوت مي پنداشت و تلاش ميکرد از اين راه بر هوادارنش تاثير بگذارد. او براي ما هميشه يک قهرمان باقي خواهد ماند.»
مجموعه تلويزيوني بتمن و رابين خيلي زود به يک موفقيت بزرگ تلويزيوني و سينمايي بدل شد و هنوز بعد از نيم قرن کارگردانان و هنرپيشگان بسياري آرزوي ساخت نسخه جديدي از آن را در سر ميپروانند.  با وجود اين، در اواسط دهه 60 ميلادي (1966) مجموعه بتمن و رابين تنها بعد از تهيه سه فصل متوقف شد.  آقاي وست در مصاحبهاي که در سال 2010 انجام داد تاکيد کرده بود موفقيت آن مجموعه ناشي از نويسندگان خوبي بود که براي آن کار ميکردند.   جولي نيومار، هنرپيشهاي که نقش يک زن گربهاي را در بتمن ايفا ميکرد گفته او را مردي باهوش و شوخطبع يافته که کار کردن در کنار او لذتبخش بوده است. آدام وست، در حقيقت نخستين ايفا کننده نقش بتمن بود اما بعد از او ستارههاي فراواني چون مايکل کيتون، جرج کلوني و در آخرين نسخه آن که پارسال (2016) به بازار آمد، بن افلک بتمن شدند.  آقاي وست در مجموعه کارتوني پرطرفدار فاميلي گاي هم صداپيشه شهردار کوهاگ بود.  او متولد سال 1928 در ايالت واشنگتن آمريکا بود و بازيگري را از سال 1950 در هاوايي آغاز کرده بود.