صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱ ثور ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکم جلب سیف‌الاسلام قذافی به‌اتهام ارتباط با روس‌ها

حکم جلب سیف‌الاسلام قذافی به‌اتهام ارتباط با روس‌ها

دادستانی لیبی حکم بازداشت «سیفالاسلام قذافی» پسر رهبر پیشین این کشور را صادر کرده که مظنون به ارتباط با مزدوران روسی است.
نتیجه تحقیقات بیبیسی نشان میدهد که بین فعالیتهای گروه «واگنر» در لیبی و جنایات جنگی که علیه غیرنظامیان لیبیایی انجام میشود ارتباط وجود دارد.
گروه واگنر، گروهی از شبهنظامیان روس هستند که مظنون به دریافت پول برای جنگ به نفع طرفهای درگیر در نقاط مختلف جهان هستند.
این جنگجویان نخستین بار در سال ۲۰۱۹ در لیبی دیده شدند. آنها به رهبر شورشیان این کشور «جنرال خلیفه حفتر» پیوسته بودند که به حکومت تحت حمایت سازمان ملل متحد در طرابلوس حمله میکردند. آن درگیریها در اکتبر ۲۰۲۰ به آتشبس منتهی شد.
گروه واگنر، نخستین بار در سال ۲۰۱۴ شناخته شد. آنها در آن زمان از جداییطلبان شرق اوکراین حمایت میکردند. از آن زمان، نیروهای این گروه در سوریه، موزامبیک، سودان و جمهوری آفریقای مرکزی فعال بودند.
حکم بازداشت سیفالاسلام یک هفته پیش صادر شده بود اما تا زمان پخش مستند بیبیسی این خبر به صورت علنی اعلام نشده بود.
در زمانی که تیم مستندسازی بیبیسی در حال تهیه فیلمی از کار گروه واگنر در لیبی بود، یکی از مقامهای اطلاعاتی لیبیایی درباره رابطه قوی سیفالاسلام با روسها صحبت کرد و اینکه چقدر «روسیه علاقه داشت او رهبر بعدی لیبی شود.»
این مقام امنیتی در حال تحقیق درباره «ماکسیم شاگالی» بود. یک شهروند روسیه که در سال ۲۰۱۹ به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود.
او متهم است که برای «یووگنی پروگوشن» کار میکند که یکی از نزدیکان ثروتمند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. او متهم است که قصد داشته با دخالت در انتخابات و در زمان حمله ژنرال حفتر به پایتخت لیبی، سیفالاسلام را به کرسی بنشاند.
آقای شاگالی و مترجم عربیاش در سال ۲۰۲۰ از زندان خلاص شدند.
گزارش شده که آقای شاگالی و سیفالاسلام در لیبی با هم دیدار کرده بودند. روسیه دو فیلم درباره بازداشت شاگالی منتشر کرده بود که در یکی از آنها سیفالاسلام به عنوان «ناجی لیبی» و آقای شاگالی به عنوان «قهرمانی روسی» به نمایش در آمده بود.
یکی از مقامهای امنیتی لیبی به بیبیسی میگوید: «اگر روسیه میتوانست آن طور که میخواهد کارها را پیش ببرد، سیف [الاسلام] قذافی در میدان مشهور شهدای طرابلس سخنرانی پیروزی کرده بود.»