صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا ماشه را رها کرد

امریکا ماشه را رها کرد

ساعتی پس از آنکه امریکا خبر داد حاضر است تا در جلسه گروه۱+۵ با ایران برای رسیدن به راه حلی دیپلماتیک شرکت کند، تهران برای تحقق این موضوع بر سه نکته «کلیدی» تأکید کرد: «تعهد_اقدام_جلسه»
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به دلیل خروج امریکا از برجام، ١+۵ وجود ندارد. اکنون تنها ایران و ١+۴ است.» آقای خطیب زاده از سیگنال های ارسال شده از سوی مقام های امریکایی در طول ۲۴ ساعت گذشته، به عنوان «حرکات نمادین خوب» یاد کرد اما گفت که امریکا برای احیای١+۵ باید عمل کند و تحریم ها را بردارد. توئیت سخنگوی وزارت خارجه ایران نشان دهنده این موضوع است که بدون ارائه راه کارهای «دلگرم کننده» برای تهران از طرف امریکا، گره برجام گشوده نمیشود.
از همین رو نامه نماینده موقت امریکا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت این سازمان در خصوص لغو خواسته دولت سابق امریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران بر اساس مکانیسم ماشه از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ نیز نتوانسته است تهران را به تکاپو بیاندازد.
روسیه: زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است
روسیه که به گفته مقام های این کشور به احیای توافقنامه برجام امید بسته است، اعلام کرد که طرفداران مکانیسم ماشه و آنانی که با سیاست فشار حداکثری امریکا کنار آمدند، بدانند که اکنون، زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است. با این حال اگر چه روسیه در سالهای گذشته همواره از توافقنامه برجام حمایت کرده اما این روزها که تحولات پیرامون توافق هستهای ایران شتاب گرفته، راهکار خاصی ارائه نکرده است. چین نیز با وجود آنکه مسأله هسته ای ایران را در شرایط کنونی با وجود «فرصت ها و چالش ها»، «حساس» ارزیابی کرده اما تاکنون اقدام خاصی برای گشودن گره برجام انجام نداده است. پکن تنها از همه طرفها خواسته است تا آرامش و خویشتنداری خود را حفظ کرده و از اقداماتی که تنشها را افزایش میدهند، خودداری کرده و فضا را برای تلاشهای دیپلماتیک آماده کنند. برخی کارشناسان حوزه روابط بینالملل در حالی از «کم تحرکی» چین و روسیه به عنوان شرکای ایران سخن میگویند که سه کشور اروپایی امضا کننده برجام با برگزاری نشست های مختلف، تلاش کردهاند تا برجام را در مسیری که میخواهند، هدایت کنند. بنابراین چه روسیه و چین در خصوص فراهم کردن زمینههای مذاکره ایران و امریکا فعال شوند و چه نشوند، رایزنیها در خصوص برجام با حضور بازیگران متفاوت، ادامه خواهد داشت؛ بازیگرانی که تلاش میکنند بنبست کنونی را شکسته یا بر استحکام آن بیافزایند. در هر حال تحولات پیرامون توافق هسته ای ایران با تصمیم های ۲۴ ساعت گذشته امریکا وارد مرحله جدیدی شده است. منابع خبری گفتهاند که امریکایی ها هماکنون منتظر دریافت سیگنالهای مثبت از طرف ایران هستند. کارشناسان وزرات خارجه امریکا بر این باورند که بدون برگزاری نشست میان مقام های امریکایی و ایرانی، تحقق کامل خواستههای هر دو طرف غیر ممکن است. آنان تأکید دارند که تحقق خواستههای ایران و امریکا با نشست مشترک مقام های دو کشور اتفاق میافتد. حال باید دید در این روزهای سرنوشت ساز برای توافقنامه برجام، آیا امریکا و ایران برای رسیدن به اهدافشان حداقل در سطح مدیران سیاسی و نماینده ویژه گفتگو خواهند کرد یا خیر؟