صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پایان دومین استیضاح ترامپ؛ سنای امریکا رئیس‌جمهوری سابق را تبرئه کرد

پایان دومین استیضاح ترامپ؛  سنای امریکا رئیس‌جمهوری سابق را تبرئه کرد

مجلس سنای امریکا با پایان رسیدگی به دومین پرونده استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور، او را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد. در این جلسه که روز شنبه 25 دلو برگزار شده بود؛ ۵۷ سناتور به استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت و ۴۳ سناتور نیز رای منفی دادند. دموکرات ها برای متخلف شناخته شدن دونالد ترامپ به رای موافق دو سوم اعضای مجلس سنا (۶۷ رای) نیاز داشتند. هفت سناتور جمهوریخواه همراه با ۵۰ سناتور دموکرات دونالد ترامپ را به دلیل «تحریک به شورش» مجرم شناختند. مجلس نمایندگان ایالات متحده روز ۱۳ جنوری طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئيسجمهوری وقت امریکا را به اتهام «تحریک به شورش» تصویب کرده بود.
دومین طرح استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری امریکا یک هفته پس از یورش هواداران او به ساختمان کنگره در مجلس نمایندگان تصویب شده بود. دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری امریکا است که دو بار طرح استیضاح او به جریان افتاده است. او هر دو بار در نهایت در مجلس سنا تبرئه شد. دموکرات ها امیدوار بودند تا با متخلف شناخته شدن دونالد ترامپ در جریان «محاکمه» در مجلس سنا بتوانند او را از حق نامزدی در انتخابات آینده محروم کنند.
ترامپ: به دفاع از عظمت امریکا ادامه میدهم
رئیس جمهوری سابق امریکا در واکنش به تبرئه خود در مجلس سنا از این رای استقبال کرد. او همچنین وعده داد که به دفاع از «عظمت امریکا» ادامه خواهد داد. دونالد ترامپ در بیانیه خود از وکلای مدافع و مدافعانش در مجلس نمایندگان و مجلس سنا دفاع تشکر کرده است. رسیدگی به دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ روز گذشته سه شنبه آغاز شده بود و روز شنبه پس از پنج روز بحث و بررسی به پایان رسید.