صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پرونده استیضاح ترامپ دوشنبه در مجلس سنا طرح می‌شود

پرونده استیضاح ترامپ دوشنبه در مجلس سنا طرح می‌شود

زمینه حقوقی استیضاح دونالد ترامپ فراهم میشود: دوشنبه رئیس مجلس نمایندگان طرح استیضاح رئیس جمهور سابق را به رأی میگذارد. این مقدمه ضروری است تا دو هفته بعد روند قانونی استیضاح شروع شود.
به گفته چاک شومر، رئیس اکثریت دموکرات در مجلس سنا، مصوبه استیضاح علیه دونالد ترامپ قرار است دوشنبه (۲۵ جنوری) در آن مجلس طرح شود. مجلس نمایندگان حدود ده روز پیش طرح استیضاح ترامپ را تصویب کرد. ترامپ به خاطر رویداد حمله به کاخ کنگره در ۶ جنوری به "تحریک به شورش" متهم شده است.
به گفته شومر، مطابق قانون، متن استیضاح دوشنبه توسط نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، به سنا ارائه خواهد شد. پس از تصویب طرح، دادگاه استیضاح قرار است در مجلس سنا برگزار شود. با این که دوران زمامداری ترامپ سپری شده، باز هم نمایندگان دموکرات مصمم هستند که او را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. چنانچه مجلس سنا رئیس جمهور سابق را به خاطر "تحریک به شورش" مقصر بداند، کنگره میتواند او را از تصدی هرگونه پست سیاسی در آینده محروم کند. توازن آرا در مجلس سنا برابر است و هر یک از دو حزب بزرگ کشور ۵۰ نماینده دارند. چنانچه برای استیضاح ترامپ آرای برابر احراز شود، آنگاه کامالا هریس، معاون رئيس جمهور بایدن، میتواند مصوبه را به نفع دموکراتها پایان دهد.  استیضاح ترامپ به دوسوم آرای نمایندگان نیاز دارد؛ هنوز روشن نیست چند تن از نمایندگان جمهوریخواه با این طرح همراهی خواهند کرد. حزب دموکرات و برخی از اعضای حزب جمهوریخواه دونالد ترامپ را برای حمله هوادارانش به کاخ کنگره در ۶ جنوری مقصر میشناسند. ترامپ پیش از آن در یک سخنرانی از هواداران خود خواسته بود که برای جلوگیری از اعلام پیروزی قطعی جو بایدن، به طرف بنای کنگره حرکت کنند. ترامپ اولین رئيس جمهور ایالات متحده است که برای دومین بار مورد استیضاح قرار میگیرد.