صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در گردهمایی برای آزادی ناوالنی در روسیه ده ها نفر دستگیر شدند

در گردهمایی برای آزادی ناوالنی در روسیه ده ها نفر دستگیر شدند

پولیس روسیه برای جلوگیری از تظاهراتی که در اعتراض به دستگیری منتقد سرشناس پوتین برگزار شده، ده ها نفر را دستگیر کرده است. به دعوت ناوالنی مردم در بیش از ۷۰ شهر روسیه به خیابان میروند. 
در ده ها شهر روسیه مأموران امنیتی برای جلوگیری از گردهماییهایی که در اعتراض به دستگیری الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین برگزار شده، شمار زیادی را دستگیر کردند. به گفته جمعیت مردمنهاد OWD بیش از ۲۸۰ نفر در شهرهای گوناگون دستگیر شدهاند.
الکسی ناوالنی پس از بازداشت در یکشنبه گذشته، از مردم خواسته بود که در اعتراض به حکومت به خیابان بروند.
مخالفان ولادیمیر پوتین برای شنبه (۲۳ جنوری) در چندین شهر مردم را در اعتراض به دستگیری الکسی ناوالنی به راهپیمایی فراخواندهاند. مخالفان برای خبررسانی بیش از پیش از شبکههای اجتماعی، به ویژه تیکتاک، بهره میگیرند.
به گفته هواداران ناوالنی نخستین راه پیماییها بامداد شنبه در شرق روسیه برپا شده است؛ در شهرهایی مانند ولادیوستوک، خبروفسک و چیتا هزاران نفر به خیابان رفتهاند.
تظاهرات مسکو قرار است ساعت ۱۴ (به وقت محلی) برگزار شود. تظاهرکنندگان در میدان مرکزی پوشکین گرد آمده، از آنجا به سوی کاخ کرملین روانه میشوند.
یولیا، همسر ناوالنی، قرار است در این راهپیمایی شرکت کند.    
در حدود ۷۰ شهر روسیه تظاهرات اعتراضی برنامهریزی شده است. دولت به مردم درباره مشارکت در اکسیونهای بدون مجوز هشدار داده است. اکنون ماه هاست که دولت روسیه "به علت کرونا" برای برگزاری تظاهرات مجوز صادر نمیکند.
به دنبال دستگیری الکسی ناوالنی، در روزهای گذشته پولیس فشار را بر همکاران و حامیان او افزایش داده است. برخی از یاوران ناوالنی، مانند کیرا جارمیش، سخنگوی مطبوعاتی او، بازداشت شدهاند.
ناوالنی به محض ورود به روسیه، در فرودگاه دستگیر شد. کشورهای اتحادیه اروپا در اعتراض به دستگیری ناوالنی خواهان اقدامات تحریمی بیشتری شدند.
اتحادیه اروپا در بیانیهای که پنجشنبه (۲۱ جنوری) صادر کرد خواستار تعقیب و تحریم افراد و نهادهایی شد که در مسموم کردن، دستگیری و محاکمه ناوالنی مسئولیت دارند.
شماری از دیپلماتها خواستار شدهاند افرادی که در فشار به ناوالنی دست دارند، از سفر به اروپا منع شوند و دارایی آنها مسدود گردد.
وزیران خارجه اتحادیه اروپا قصد دارند دوشنبه آینده (۲۵ جنوری) در نشستی در بروکسل در این باره تصمیم بگیرند.
اتحادیه اروپا همچنین خواهان تحریم مقامهای قدرتمند روسیه و خانواده آنهاست. در سندی گفته میشود: «اروپا نباید مأمنی برای ثروتهای مشکوکی باشد که از روسیه به اروپا سرازیر میشوند.»