صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بوئینگ ۷۳۷ مکس برای پرواز در اروپا مجوز نهایی دریافت می‌کند

بوئینگ ۷۳۷ مکس برای پرواز  در اروپا مجوز نهایی دریافت می‌کند

بنابر اعلام آژانس ایمنی هوایی اروپا، بوئینگ ۷۳۷ مکس هفته آینده برای ازسرگیری پروازهای خود در اروپا مجوز نهایی را دریافت خواهد کرد.
بعد از دو سانحه مرگبار این مدل بوئینگ در سالهای اخیر، آژانس ایمنی هوایی اروپا تمامی پروازها با آن را متوقف کرده بود.
این سوانح به نقص در نرمافزار مدیریت پرواز نسبت داده شده است. در مجموع ۳۴۶ نفر شامل خدمه و مسافران در اندونزی و اتیوپی به دلیل این نقص فنی در دو سانحه جداگانه جان خود را از دست دادند. تغییرات انجام شده در بوئینگ ۷۳۷ باعث شده پروازها در امریکا و برازیل با آن از سر گرفته شود. پاتریک کی، مدیرعامل آژانس ایمنی هوایی اروپا البته گفته است در هفتههای آینده مجوزهای جداگانهای برای بوئینگ مکس-۲۰۰ صادر خواهد شد که از سرگیری پروازها با این هواپیما را "تا قبل از تابستان" امسال میسر خواهد کرد. اولین سانحه بوئینگ ۷۳۷ مکس در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی اتفاق افتاد؛ زمانی که هواپیمای خطوط ارزان قیمت "لایون ایر" در آبهای اندونزی سقوط کرد. چهار ماه بعد و دومین سانحه، زمانی رخ داد که هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی لحظاتی بعد از برخاستن از باند فرودگاه آدیس آبابا سقوط کرد. در هر دو مورد، از فعال شدن نرمافزار مدیریت پرواز "در زمان نامناسب" به عنوان علت اصلی سقوط یاد شده است. پس از سقوط این هواپیما در اتیوپی، آژانس ایمنی هوایی اروپا و اداره فدرال هوانوردی امریکا به طور جداگانه بررسی جامعی را درباره طراحی بوئینگ ۷۳۷ مکس را آغاز کردند. این نوع هواپیما برای بازگشت به آسمان، باید به نرمافزار جدیدی مجهز شود و در عین حال تغییراتی در سیمکشی و تجهیزات کابین خلبان انجام شود.
به غیر از این خلبانان باید دوره آموزشی اجباری ببینند و هر هواپیما هم برای اطمینان از کارآیی تغییرات انجام شده، باید پرواز آزمایشی انجام دهد. مکس ۸ آخرین مدل بوئینگ ۷۳۷ است که در سال ۲۰۱۷ وارد ناوگانهای هوایی شد.