صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ کاخ سفید را در همان روز مراسم تحلیف جو بایدن ترک می‌کند

ترامپ کاخ سفید را در همان روز مراسم تحلیف جو بایدن ترک می‌کند

به گزارش رسانههای امریکا دونالد ترامپ قصد دارد، در روز مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری جدید این کشور واشنگتن را ترک کند. رویترز گزارش داده که ترامپ به احتمال قوی راهی اقامتگاه شخصی خود در فلوریدا خواهد شد. رسانههای امریکا با استناد به منابع آگاه گزارش دادهاند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا قصد دارد کاخ سفید را در صبح روز برگزاری مراسم تحلیف جانشین خود، جو بایدن ترک کند، البته با فرش سرخ و برگزاری مراسم وداع با تشریفات نظامی.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست و خبرگزاریهای فرانسه و رویترز ترامپ قصد دارد واشنگتن را از طریق فرودگاه واقع در پایگاه شکاری اندروز ترک گوید. رویترز گزارش داده که ترامپ تصمیم گرفته است که از آنجا راهی مار−ئه−لاگو، اقامتگاه شخصی خود در فلوریدا شود.
جیم آکوستا، گزارشگر شبکه سیانان CNN در کاخ سفید نیز با انتشار پیامی در شبکه توییتر از وادع ترامپ با واشنگتن در بامداد روز ۲۰ جنوری سخن گفته است؛ روزی که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید امریکا قرار است سوگند یاد کند.
آکوستادر پیام خود همچنین نوشته است که خداحافظی ترامپ با کاخ سفید با برگزاری مراسمی همراه خواهد بود که به دیدارهای تشریفاتی شباهت دارد؛ با فرش قرمز و تشریفات نظامی.
خبرگزاری رویترز با استناد به گفتههای منبعی آگاه گزارش داده که مشاوران ترامپ قصد داشتهاند، او را متقاعد کنند که پیش از برگزاری مراسم تحلیف، با جو بایدن در کاخ سفید دیدار و خوشامدگویی کند. ترامپ اما این پیشنهاد را رد کرده است. ترامپ در اوایل ماه جنوری اعلام کرده بود که در مراسم تحلیف بایدن حضور نخواهد یافت. حضور او در این مراسم مطابق سنتی میبود که تا کنون تقریبا همیشه اجرا شده است. البته حضور ترامپ در برگزاری تحلیف بایدن الزامی نیست و رئیس جمهور جدید نیز ظاهرا اهمیت زیادی به این مسئله نمیدهد. جن ساکی، سخنگوی جو بایدن پیش از آن گفته بود که "حضور ترامپ در این مراسم به هیچ وجه از ده اولویت نخستین جو بایدن نیست". ترامپ پنجمین رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده است که از حضور در مراسم تحلیف جانشین خود خودداری میکند. سه مورد در قرن نوزدهم میلادی (سالهای ۱۸۰۱، ۱۹۲۹ و ۱۸۶۹) ثبت شده است. آخرین مورد به غیاب ریچارد نیکسون در مراسم تحلیف جانشین او جرالد فورد در سال ۱۹۷۴ میلادی برمیگردد.
نیکسون به دلیل سوءاستفاده از قدرت در ماجرای واترگیت ناگزیر به کناره گیری شد.