صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جو بایدن به گزارش‌های فوق محرمانۀ روزانه رئیس جمهور دسترسی پیدا کرد

جو بایدن به گزارش‌های فوق محرمانۀ  روزانه رئیس جمهور دسترسی پیدا کرد

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده سرانجام به گزارشهای فوق محرمانهای که بطور روزانه برای رئیس جمهور امریکا تهیه میشود و به PDB مشهور است، دسترسی پیدا کرد. این گزارشها که شامل اخبار فوق محرمانه از تحولات امریکا و جهان است، پیش از این از سوی میشل اوباما، بانوی اول پیشین امریکا «کتاب مرگ، ویرانی و چیزهای وحشتاک» توصیف شده بود. باراک اوباما نیز در کتابش در توصیف این گزارشها که هر روز قبل از صرف صبحانه دریافت میکرد، نوشته است: «یک روز ممکن است در مورد سلولهای تروریستی در سومالی یا ناآرامیها در عراق اطلاعاتی را دریافت کنید یا تلاش پنهانیِ چینیها و روسها برای تولید سیستمهای جدید تسلیحاتی جدید... تقریباً همیشه نیز در این گزارشها توطئههای احتمالی تروریستها یادآوری میشود.» مطالعۀ این گزارشها برای آقای بایدن تازگی ندارد؛ او پیش از این در زمان انتقال قدرت از جورج دبیلو بوش به باراک اوباما، گزارشهای فوق محرمانۀ روزانۀ دوران ریاست جمهوری بوش را مطالعه کرده بود و سپس به مدت ۸ سال نیز در دولت باراک اوباما با این دست گزارشها بطور روزانه سر و کار داشت. او اکنون پس از وقفهای چهار ساله، دوباره مطالعه گزارشهای محرمانه ریاست جمهوری را از سر خواهد گرفت. با این وجود دیوید پریس، افسر سابق سیا و نویسنده کتاب «اسرار رئیس جمهوری» بر این باور است که شکل گزارشهای محرمانهای که برای دونالد ترامپ تهیه میشود احتمالا با گزارشهایی دریافتی توسط رؤسای جمهوری پیشین کمی فرق دارد؛ زیرا از آنجا که دونالد ترامپ خواندن اسناد طولانی را دوست ندارد، درخواست کرده بود که گزارشها تا جای امکان به شکل تصویری برایش تهیه شود؛ یعنی تا جای امکان استفاده از گرافیک و نمودار به جای متن و آنطور که مردم امریکا به طنز میگفتند «کارتونی».
به این ترتیب از روز دوشنبه تا زمان ادای سوگند در ۲۰ جنوری آقای بایدن و معاونش کامالا هریس، به این گزارشهای فوق محرمانه که برای دونالد ترامپ تهیه میشود دسترسی خواهند داشت.
از دیگر اسناد محرمانهای که جو بایدن به آنها دسترسی یافته، میتوان به گزارش «فعالیتهای محرمانه سازمان سیا» اشاره کرد.
مایک مورل، از مدیران پیشین آژانس اطلاعات مرکزی امریکا میگوید: «دریافت این گزارشها نیز برای رئیس جمهور منتخب بسیار مهم است. زیرا از لحظه برگزاری مراسم سوگند، او نیز در قبال این اقدامات محرمانه مسئول خواهد بود.»
دریافت این اطلاعات، هرچند با تاخیر از آن رو مهم است که آقای بایدن در زمانی وارد دفتر بیضی شکل کاخ سفید خواهد شد که تهدیدهای ایران و کره شمالی بسیار جدی است، حضور امریکا در افغانستان رو به پایان و در مقابل رقابت چین و ایالات متحده پررنگتر از هر زمانی است.