صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیامد بحران قره‌باغ؛ رئیس جمهور خواهان استعفای نخست‌وزیر شد

پیامد بحران قره‌باغ؛ رئیس جمهور خواهان استعفای نخست‌وزیر شد

اعتراض علیه نیکول پاشینیان، نخستوزیر ارمنستان در ایروان دوباره آغاز شد. پولیس تعدادی از معترضان را بازداشت کرد. مخالفتها در ارمنستان علیه پاشینیان بیشتر میشود. رئیس جمهور ارمنستان نیز خواستار استعفای پاشینیان شده است. روز دوشنبه ۱۰ قوس از ایروان گزارش داد مخالفان نیکول پاشینیان نخستوزیر ارمنستان، در تلاشند خیابان مرکزی "ماشتوتس" در ایروان را مسدود کنند.
در گزارش منابع روسی آمده است که شماری از معترضین سوار اتومبیلهای پولیس شدند و شعار "نیکول خیانتکار است!" دادند. آشیروف، روزنامهنگار مستقل که اخبار قرهباغ را پوشش میدهد در توییتر گزارش داده است که تظاهرات ادامه دارد و ۳۳ نفر از معترضین دستگیر شدند. نیکول پاشینیان پس از امضا آتشبس صلح با قوسبایجان در ۱۰ نوامبر به شدت در کشورش تحت فشار قرار گرفته است. تظاهرکنندگان ارمنی بارها خواستار برکناری نخستوزیر این کشور شدند. آرمن سارکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان نیز خواستار استعفای دولت این کشور شد. رئیس جمهور ارمنستان در سخنرانی خود در جمع ارامنه روسیه از نیکول پاشینیان نخستوزیر این کشور به شدت انتقاد کرد و خواستار استعفای دولت پاشینیان شد. سارکیسیان شکست ارمنستان در مقابل قوسبایجان و خروج نیروهای این کشور از قرهباغ کوهستانی را "تراژدی" خواند و تاکید کرد در هر کشوری که چنین تراژدی بزرگی رخ میدهد، چارهاش این است دولتی که مسبب آن بوده باید استعفا دهد. سارکیسیان خواستار تشکیل دولت وفاق ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام در ارمنستان شد. آتشبسی که در قرهباغ کوهستانی با میانجیگری روسیه بین قوسبایجان و ارمنستان در ۱۰ نوامبر امضا شده تاکنون رعایت شده است. لاچین فردا تحویل قوسبایجان داده میشود
قرار است روز سهشنبه اول دسمبر۱۱ قوس منطقه لاچین تحویل جمهوری قوسبایجان داده شود. لاچین آخرین منطقهای است که تحویل قوسبایجان داده خواهد شد. طبق توافقنامه صلح تمامیت ارضی جمهوری قوسبایجان تامین و چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با خروج ارتش ارمنستان از خاک قوسبایجان نیز اجرا میشود.
حدود یک میلیون قوسبایجانی که از قرهباغ کوهستانی اخراج شدند نیز دوباره به مناطق آزاد شده برمیگردند.