صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازار داغ گمانه‌زنی‌ها در روسیه؛ آیا پوتین کناره‌گیری می‌کند؟

بازار داغ گمانه‌زنی‌ها در روسیه؛  آیا پوتین کناره‌گیری می‌کند؟

هفتهها است که شایعاتی درباره وضعیت سلامتی ولادیمیر پوتین در روسیه به گوش میرسد. سخنگوی کاخ کرملین این شایعات را تکذیب کرده است. گفته میشود که پوتین مبتلا به بیماری پارکینسون و سرطان شده و از افسردگی رنج میبرد.
بازار گمانهزنیها در روسیه بر سر احتمال کنارهگیری ولادیمیر پوتین از قدرت این روزها در مسکو داغ شده است. شایعه شده است که رئیس جمهوری روسیه به شدت بیمار است و برنامهای جامع برای انتقال قدرت پیشبینی کرده است.
سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان روز دوشنبه ۳۰ نوامبر با انتشار گزارشی به شایعات پیرامون وضعیت سلامتی پوتین پرداخته است.
والری سولووی، پروفسور پیشین آکادمی تربیت دیپلمات مسکو و یکی از منتقدان پوتین درباره انتقال قدرت از سوی او در ماه جنوری سال ۲۰۲۱ تردیدی ندارد.
سولووی مدعی شده است که در جنوری سال آینده روسیه شاهد تغییرات سیاسی گستردهای خواهد بود. او بر این باور است که رئیس بانک مرکزی روسیه تغییر میکند و حتی بسی بیش از آن، ولادیمیر پوتین نیز کنارهگیری خواهد کرد.
سولووی گفته است که اطلاعات خود را از منابع نزدیک به پوتین کسب کرده است. شایعه شده که پوتین سرطان دارد و افزون بر آن به بیماری پارکینسون مبتلا شده است. حتی گفته میشود که رئیس جمهوری روسیه از داروهای ضد افسردگی نیز استفاده میکند.
به باور والری سولووی تصمیم پوتین به کنارهگیری از قدرت سیاسی برخاسته از توصیه کسانی است که بر او نفوذ دارند. سولووی دختر پوتین، آلینا کابایوآ را یکی از افراد بانفوذ در کاخ کرملین میداند.
این در حالی است که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شایعات مربوط به بیماری پوتین و برنامه او برای کنارهگیری را تکذیب کرده و خبر از سلامت کامل رئیس جمهوری روسیه داده است.
برخی دیگر از کارشناسان، از جمله استانیسلاو بلکووسکی، کارشناس علوم سیاسی، چنین ادعاهایی را بیاساس دانسته و مدعی شدهاند که این ادعاها برای مصرف در خارج از مرزهای روسیه تولید و پخش میشوند. باید یادآور شد که پخش ویدیوهایی درباره سرفههای شدید پوتین و یا لرزش دست و پای او به چنین گمانهزنیهای دامن زده است.