صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رهبران اروپایی در گفت‌وگو با بایدن خواستار ایجاد اتحاد قوی بین اروپا و امریکا شدند

رهبران اروپایی در گفت‌وگو با بایدن  خواستار ایجاد اتحاد قوی بین اروپا و امریکا شدند

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا در یک مکالمه تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهور منتخب امریکا از «شروع تازه» روابط اتحادیه اروپا و امریکا خبر دادند.
فن درلاین تصریح کرد که در طی تماس تلفنی با بایدن، پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفته است. وی در توییتی نوشت: «این شروعی جدید برای مشارکت جهانی اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا است.»
وی افزود: «همکاری یک اتحادیه اروپای قوی و یک امریکای قوی میتواند دستور کار جهانی طبق همکاری، چند جانبه گرایی، همبستگی و ارزشهای مشترک را رقم بزند.»
شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز گفت که وی چهل و ششمین رئیس جمهوری امریکا را به یک نشست ویژه در سال آینده در بروکسل با حضور رهبران اتحادیه اروپا دعوت کرده است.
وی افزود: «بیایید یک اتحاد قوی بین اتحادیه اروپا و امریکا را دوباره ایجاد کنیم. اکنون وقت آن است که درباره کووید-۱۹، آب و هوا، امنیت و چند جانبه گرایی متحد شویم.»
این تماسهای تلفنی در حالی صورت گرفت که شب گذشته امیلی مورفی، رئیس سازمان خدمات عمومی دولت ترامپ در نامهای به جو بایدن گفت که منابع لازم برای انتقال قدرت را در اختیار او میگذارد.
پس از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، برخی از رهبران اروپایی مانند آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با وی تلفنی گفتوگو کردند. طرفهای اروپایی به بایدن گفتند قصد دارند در چالشهای جهانی و اولویتهای مشترک با دولت جدید همکاری داشته باشند.
بایدن همچنین روز دوشنبه با دبیر کل ناتو نیز تلفنی گفتوگو کرد. ینس استولتنبرگ در بیانیهای از حمایتهای همیشگی بایدن از ناتو و روابط با کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس تشکر کرد.