صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرانسه از کشورهای عربی خواست با بایکوت کالاهای فرانسوی مقابله کنند

فرانسه از کشورهای عربی  خواست با بایکوت کالاهای فرانسوی مقابله کنند

فرانسه از کشورهای عربی خواست تا با فراخوانهای بایکوت و تحریم کالاهای فرانسوی مقابله کنند و به این دست برخوردها پایان دهند. فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی واکنشی است به دفاع امانول مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از حق نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام. همزمان مقامهای ارشد سیاسی برخی از کشورهای مسلمان، از جمله ایران و ترکیه و پاکستان اظهارات آقای مکرون را محکوم کردهاند.
وزارت خارجه فرانسه گفته این فراخوانهای بیاساس، از طرف یک اقلیت افراطی پیش برده شده است.
براساس گزارشها از برخی از کشورهای جهان عرب، محصولات فرانسوی از برخی مغازههای کویت، اردن و قطر برداشته شده است. همزمان در واکنش به موضع دولت فرانسه در خصوص انتشار و نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام، در لیبی، سوریه و نوار غزه اعتراضاتی نیز شکل گرفته است. آقای مکرون پیشتر در اظهاراتی گفت که ساموئل پاتی ، "کشته شد زیرا اسلام گرایان آینده ما را میخواهند" ، اما فرانسه "کارتونها را رها نخواهد کرد".
این سخنان آقای مکرون پس از آن بیان شد که وی تاکید کرد که از ارزشهای "سکولار" فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع کند. این معلم به خاطر نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام در کلاس درس توسط یک اسلامگرای تندرو در حومه پاریس به قتل رسید.
دولت فرانسه معتقد است ممانعت از آزادی بیان به خاطر نگرانی از احساسات یک گروه و جامعه خاص، وحدت را تضعیف میکند.
دیروز یکشنبه آقای مکرون بار دیگر به دفاع از ارزشهای فرانسه پرداخت و گفت "ما هرگز تسلیم نخواهیم شد".
دفاع قاطع آقای ماکرون از سکولاریسم فرانسوی و انتقاد از اسلامگرایی افراطی، خشم برخی از مسلمان را برانگیخته است. در ایران محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران در "اقدامات شنیع اخیر حاکمان فرانسه را به شدت محکوم میکنیم و با صدای بلند میگوییم که نور پیامبر اسلام و پیام خداوند با این اقدامات کور، بیحاصل و ضد انسانی قابل خاموش کردن نیست".
او گفته این اقدام مقامهای فرانسه قلب موحدان عالم را به درد آورد، آنها که کوچکترین کلمات را در قبال خود تحمل نمیکنند، حال برای دشمنی با اسلام و تمام ادیان آسمانی زشتی و بیحرمتی را به نهایت رساندند".
دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توییتی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را به دلیل مواضعش سیاستمدار خام توصیف کرده است.
رهبران سیاسی در ترکیه و پاکستان آقای مکرون را تحت فشار قرار دادهاند و او را به عدم احترام به "آزادی عقیده" و به حاشیه راندن میلیونها مسلمان در فرانسه متهم کردند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، تاکنون دوبار در اظهاراتی تند گفته است که رئیس جمهور فرانسه نیاز دارد که به خاطر سیاستهایش در قبال مسلمانان از نظر روانی بررسی شود. فرانسه نیز در واکنش به این اظهارات سفیرش را برای مشورت از ترکیه فراخوانده است.