صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آتش بس شکننده آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری امریکا

آتش بس شکننده آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری امریکا

آتش بس شکننده آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری امریکا 
آذربایجان و ارمنستان درباره آتش بس بشردوستانه جدید از بامداد دیروز دوشنبه ساعت هشت صبح به وقت محلی توافق کردند. وزارت دفاع آذربایجان ولی چند دقیقه پس از اعلان آتش بس خبر داد که ارمنستان شهر ترتر را بمباران کرده است.
وزارت امور خارجه امریکا شامگاه یکشنبه ۴ عقرب (۲۵ اکتوبر) با انتشار بیانیهای از توافق آذربایجان و ارمنستان بر سر آغاز آتش بس بشردوستانه از ساعت هشت صبح به وقت محلی در روز دوشنبه ۲۶ اکتوبر خبر داد.
در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است، این توافق در دیدار استفان بیگان، معاون وزیر أمور خارجه امریکا با جیحون بایراماف و زهراب مناتساکانیان وزاری خارجه آذربایجان و ارمنستان به دست آمده است و طرفین بار دیگر پایبندی خود بر سر اجرای توافق آتش بس انسانی که در دهم اکتوبر در نشست مسکو حاصل شده بود، تاکید کردند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریكا روز شنبه سوم عقرب (۲۴ اکتوبر) در جلسات جداگانه با جیحون بایراماف وزیر خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان خواستار پایان جنگ در منطقه قره باغ کوهستانی شده بود.
پمپئو پس از مذاکرات و رایزانی با همتایان آذری و ارمنی خود در واشنگتن از هر دو طرف خواست ضمن پایان خشونتها از مردم غیرنظامی خود محافظت کنند.
آذربایجان و ارمنستان تاکنون دوبار بر سر آتش بس به منظور جمعآوری اجساد و مبادله اسرای جنگی توافق کردند ولی این آتش بس رعایت نشده است.  روسیه، امریکا و فرانسه به عنوان روسای مشترک "گروه مینسک" تلاشهای خود برای یافتن یک راه حل سیاسی در قرهباغ را تشدید کردهاند.
فعال شدن تلاشهای گروه مینسک
قرار است اعضای گروه مینسک روز پنجشنبه ۲۹ اکتوبر برای دستیابی به یک آتش بس همهجانبه بین آذربایجان و ارمنستان در ژنو ملاقات کنند.
گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ توسط "سازمان امنیت و همکاری اروپا" برای حل و فصل صلحآمیز بحران قرهباغ کوهستانی ایجاد شده است. ریاست مشترک گروه مینسک را روسیه، فرانسه و امریکا برعهده دارند. علاوه بر این سه کشور، بلاروس، آلمان، ایتالیا، پرتغال، هلند، سوئد، فنلاند، ترکیه و همچنین ارمنستان و جمهوری آذربایجان عضو گروه مینسک هستند.
گروه مینسک با گذشت حدود سه دهه موفق نشده است در منطقه قرهباغ کوهستانی صلحی پایدار برقرار کنند. آتش جنگ بار دیگر در اواخر ماه سپتامبر شعلهور شده است.
استقبال ترامپ از آتش بس در قرهباغ
دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا از توافق حاصله در واشنگتن استقبال کرد و در پیامی توییتری آن را به نیکول پاشینیان و الهام علیاف روسای جمهور ارمنستان و آذربایجان تبریک گفت.
ترامپ همچنین از مایک پمپئو وزیر خارجه و تیم امنیت ملی کاخ سفید برای میانجیگری برای برقراری آتش بس قدردانی کرد. آذربایجان و ارمنستان تاکنون دوبار بر سر آتش بس در مسکو توافق کردند اما  هر دو توافق اجرا نشد و طرفین همدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.
پیروزی آذربایجان در جبههای جنگ
همزمان با آتش بس الهام علیاف با ارسال توییتی از آزادی شهر قوبادلی خبر داد. این شهر اهمیت استراتژیک دارد. مقامات جمهوری آذربایجان اعلام کردند که با آزاد شدن این شهر یکی از چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای خروج نیروهای ارمنستان از قرهباغ را اجرا کردهاند.
با آزادسازی قوبادلی شهر خانکندی مرکز قرهباغ که به آن ارمنیها استپاناکرت میگویند از سه جبهه شوشا، کلبجر و قوبادلی مورد محاصره قرار گرفته است.
جمهوری آذربایجان در چند روز گذشته موفق شده است شهرهای فضولی، هادروت، جبراییلی و زنگیلان را آزاد کند.