صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسمومیت ناوالنی؛ اتحادیه اروپا چند مقام برجسته روسیه را تحریم کرد

مسمومیت ناوالنی؛  اتحادیه اروپا چند مقام برجسته روسیه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا شش مقام ارشد روسی و یک مرکز تحقیقات شیمیایی این کشور را به دلیل "مسمومیت" الکسی ناوالنی منتقد پوتین با سم نوویچوک تحریم کرده است.
الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال (FSB ) و دو معاون وزیر دفاع از جمله کسانی هستند که هدف ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی اتحادیه اروپا قرار گرفتهاند.
آقای ناوالنی که در برلین در حال بهبود است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مسئول مسموم کردن خود با سم اعصاب دانسته است.
کرملین هرگونه نقشی در این موضوع را انکار می کند.
وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه با پافشاری فرانسه و آلمان در مورد تحریمها به توافق رسیدند.
فرانسه و آلمان میگویند متقاعد شدهاند كه سم اعصاب از یك تأسیسات دولتی روسیه بیرون آمده است.
در بیانیه روز پنجشنبه اتحادیه اروپا آمده است "با توجه به اینکه الکسی ناوالنی در زمان مسمومیت تحت نظر بوده، منطقی است که نتیجه بگیریم مسمومیت تنها با مشارکت سرویس امنیت فدرال روسیه امکان پذیر بوده است".
دولت روسیه با یافتههای متخصصان اروپایی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی بسیار سمی نوویچوک که توسط دانشمندان شوروی در دوران جنگ سرد ساخته شده، اختلاف نظر دارد.
با این حال بیانیه اتحادیه اروپا میگوید این تحریمها بخشی از تدابیر آن برای مقابله با "گسترش و استفاده از سلاحهای شیمیایی" است.
رهبران اتحادیه اروپا برای اجلاس دو روزه در بروکسل دیدار کردهاند.
پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اتحادیه اروپا را به عدم درک "لزوم گفتگو با احترام متقابل" متهم کرد و گفت روسیه تحریمها را تلافی خواهد کرد: "ما پاسخ خواهیم داد. این یک عمل دیپلماتیک است."
آقای ناوالنی، ۴۴ ساله در بیستم ماه اوت در جریان پروازی از سیبری حالش به هم خورد و بعد به بیمارستان شارته به برلین پایتخت آلمان منتقل شد.
نزدیکان او ابتدا فکر می کردند که او از طریق چای در فرودگاه تومسک مسموم شده است، اما بعدا اعلام شد که آثار سم نوویچوک در بطری آبی در اتاق محل اقامتش در تومسک پیدا شده است.
چند هفته پیش آقای ناوالنی از بیمارستان شارته در برلین که در آن تحت مداوا بود، مرخص شد اما هنوز برای بهبودی کامل زیر نظر پزشکان و مشاوران روحی این مرکز قرار دارد.