صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه اروپا: ترکیه باید به فعالیت کشتی اکتشافی در مدیترانه پایان دهد

اتحادیه اروپا: ترکیه باید  به فعالیت کشتی اکتشافی در مدیترانه پایان دهد

اتحادیه اروپا از حرکت کشتی اکتشافی ترکیه در شرق مدیترانه انتقاد کرد. عملیات کشتی "عروج رییس" میتواند به تنش با یونان و قبرس، دو عضو اتحادیه اروپا، دامن بزند. کشتی ترکیه در جستجوی منابع تازه گاز است.
جوزپ بورل، هماهنگکننده روابط خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه (۱۲ اکتوبر) پس از دیدار با وزیران خارجه اتحادیه در لوکزامبورگ، گفت: «ما اعتقاد داریم که ترکیه باید به دنبال راهحلی سنجیده باشد و از حرکات منفی پرهیز کند».
سران اتحادیه اروپا پنجشنبه گذشته (هشتم اکتوبر ) در بروکسل گرد آمدند و درباره مسائل برگزیت و بحران آبوهوایی گفتوگو کردند. به گفته بورل در نشست یادشده درباره تحرکات تازه ترکیه در جستجوی گاز نیز گفتوگو شد.
رقابت میان دو عضو ناتو
وزارت خارجه یونان اعزام کشتی اکتشافی از سوی ترکیه به شرق مدیترانه را محکوم کرده است. دولت یونان عقیده دارد که فعالیت کشتی "عروج رییس" به مثابه "خطری مبرم برای صلح و امنیت منطقه" است. یونان از ترکیه خواست که حرکت کشتی را بیدرنگ متوقف سازد و به "فعالیت غیرقانونی" در مدیترانه پایان دهد.
هدف کشتی "عروج رییس" یافتن منابع تازه نفت و گاز است. گفته میشود که این کشتی در جنوب جزیره یونانی کاستلوریزو نیز فعالیت دارد. یونان آبهای پیرامون جزیره را از آن خود میداند، چیزی که مورد انکار ترکیه است.
دولت ترکیه در دهم اوت گذشته برای اولین بار کشتی "عروج رییس" را با همراهی چند کشتی جنگی به مناطقی فرستاد که میان یونان و ترکیه محل مناقشه هستند. این اقدام اعتراض یونان را برانگیخت و باعث عقبگرد کشتی شد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ادعا کرد که قصد دارد "به دیپلماسی فرصتی بدهد". همزمان دولت ترکیه اعلام کرد که کشتی تنها به خاطر برخی تعمیرات عقب نشسته و پس از انجام این امر مأموریت خود را در مدیترانه از سر خواهد گرفت.