صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دولت ایران برای متخلفان از محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا جریمه وضع کرد

دولت ایران برای متخلفان از محدودیت‌های  مربوط به ویروس کرونا جریمه وضع کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که افراد و اصنافی که از امروز برخی از محدودیت های وضع شده برای مبارزه با شیوع این ویروس را در تهران رعایت نکنند، جریمه خواهند شد.
بر اساس این گزارش استفاده از ماسک در فضاهای عمومی در تهران از امروز اجباری است و هر فردی که از این مقررات تخطی کند، ۵۰ هزار تومان جریمه می شود. این طرح "ماسک از خانه تا خانه" نام دارد.
در حال حاضر شیوع کرونا در ایران به وضعیت بحرانی رسیده و به گفته منابع رسمی به علت افزایش تعداد بستری شدگان نسبت به افراد مرخص شده از بیمارستان، تخت خالی مجددا کم شده و ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل است.
آقای روحانی گفته نیروی انتظامی و بسیج وظیفه و اختیار جریمه کردن افرادی را دارند که از ماسک در فضای عمومی استفاده نکرده اند. این طرح فعلا در تهران اجرا می شود و با اینکه اغلب استان های ایران در وضعیت قرمز شیوع ویروس هستند، استفاده از ماسک در فضای عمومی در آنها اجباری نشده است.
به گفته رئیس جمهور ایران، "ممکن است فردی ماسک نداشته باشد و ناظران با او مواجه نشوند یا با او صحبتی نکند اما در عین حال به وی ابلاغ خواهد شد که چه روزی، در چه خیابانی، بدون ماسک بودهاید و موظف است ۵۰ هزار تومان جریمه را پرداخت کند".
رئیس جمهور ایران گفته "مهم است که جلوی مسیر انتقال ویروس را بگیریم و برای اینکه این مسیر گرفته شود، به محض آنکه فردی فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع دهد و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را نداشته باشد. اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه میشود".
به گفته آقای روحانی متخلفان باید جریمه ۲۰۰ هزار تومانی را ظرف دو هفته به حساب وزارت بهداشت ایران واریز کنند.
دولت ایران همچنین جریمه هایی را برای اصناف در نظر گرفته است.
رئیس جمهور ایران گفته "اگر فردی که به عنوان خدمتدهنده در اصناف حضور دارد، خودش مراعات نکند، جریمه میشود. اگر به افرادی خدمت بدهد که دارای ماسک نیستند، باز هم جریمه میشود".
بر اساس گزارش ها جریمه اصناف پس از یک بار تذکر در مرحله اول ۳۰۰ هزار تومان، مرحله بعدی ۱ میلیون تومان و در مرحله بعدی تعطیلی و مهر وموم محل کسب خواهد بود.
جریمه هایی برای تاکسی ها هم در نظر گرفته شده که به گفته رئیس جمهور ایران "اگر راننده تاکسی رعایت نکند و ماسک نزند، ۱۰۰ هزار تومان جریمه میشود و اگر مسافر بدون ماسک را سوار کند برای هر نفر ۲۰ هزار تومان جریمه میشود".
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است که "نمیخواهیم در اجرای این طرح درگیری فیزیکی رخ دهد".
از زمان اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران در اول اسفند ۱۳۹۸ تاکنون بیشتر از ۲۸ هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس و بیماری کووید-۱۹ فوت کرده اند.
مقام های ایرانی می گویند اغلب استان ها در شرایط قرمز هستند و وضعیت شیوع کرونا از موج اول و دوم گذشته و به یک همهگیری ممتد رسیده است.
آمار ابتلای روزانه در ایران به بالای ۴ هزار نفر رسیده است و آمار فوت شدگان برای اولین بار از زمان اوج همه گیری در هفته های اول، رکورد شکسته و به ۲۳۹ نفر در یک شبانه روز رسیده است.
در حال حاضر محدودیت هایی از جمله تعطیلی برخی از ادارات و واحدها در تهران اعمال شده که برای دومین هفته متوالی تمدید شده است.
مشخص نیست که آیا دیدارهای هفتگی آقای روحانی با آیتالله خامنهای هم در زمان همهگیری ویروس کرونا ادامه دارد یا این ملاقات ها هم لغو شده است.
به تازگی آقای روحانی جلسه برنامهریزی شده سران قوه را به دلیل حضور محمدباقر قالیباف در بیمارستانی که مبتلایان به ویروس کرونا در آن بستری شده بودند، لغو کرد. دلیل این لغو احتمال ناقل بودن آقای قالیباف و شیوع ویروس در جلسه سران سه قوه اعلام شد.
به جز تعطیلی برنامههای عادی رهبر و رئیس جمهور ایران، مجلس خبرگان رهبری هم تاکنون دوبار جلسات فصلی خود را لغو کرده است و نماز جمعه هم در پایتخت ایران برگزار نمی شود.