صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درگیری در قره‌ باغ؛ اصابت موشک به خاک ایران

درگیری در قره‌ باغ؛  اصابت موشک به خاک ایران

درگیری میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه کوهستانی قرهباغ برای دومین روز متوالی ادامه دارد. در این میان یک موشک به خاک ایران اصابت کرده است. روسیه، امریکا و دبیرکل سازمان ملل خواهان پایان فوری درگیریها شدهاند.
در جریان درگیریهای میان ارمنستان و آذربایجان، یک موشک به خاک ایران اصابت کرد. به گفته معاون سیاسی امنیتی استان آذربایجان شرقی، این موشک که به اراضی غیرمسکونی روستای خلفبیگلو در بخش گرمادوز از توابع شهرستان خداآفرین اصابت کرده، عمل نکرده و هیچگونه خسارت مالی و جانی نیز نداشته است.
نماینده خداآفرین در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره تاکید کرد که از سوی مرزبانی ایران تذکرات لازم به طرفین داده شده و به آنها گفته شده که از هر کشوری خسارت به ایران وارد شود باید پاسخگو باشد.
به گفته حسین حاتمی شدت درگیریها در این منطقه زیاد نیست و در نتیجه نیازی به تخلیه روستاها وجود ندارد.
در روز دوشنبه و دومین روز درگیری میان آذربایجان و ارمنستان، همچنان تبادل آتش بین دو طرف در منطقه قرهباغ ادامه دارد. در جریان این درگیریها تا کنون حداقل ۲۱ نفر کشته و صدها تن زخمی شدهاند.
نگرانی دبیرکل سازمان ملل
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ابراز "نگرانی شدید" نسبت به دور تازه درگیریها در قرهباغ و محکوم کردن به کارگیری خشونت از هردو طرف خواست تا این نبرد را هرچه سریعتر پایان دهند و بدون اتلاف وقت به میز مذاکره بازگردند.
در بیانیهای که از سوی سخنگوی گوترش روز یکشنبه منتشر شده همچنین آمده است که دبیرکل سازمان ملل در همین ارتباط با رییسجمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان گفتوگو خواهد کرد.
منطقه کوهستانی قرهباغ که تحت کنترل ارمنستان است ۱۴۵ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر حقوق بینالملل بخشی از خاک آذربایجان محسوب میشود. این منطقه دهههاست که محل مناقشه دو کشور آذربایجان و ارمنستان است.
روسیه و آمریکا نیز نگرانند
بعدازظهر یکشنبه ولادیمیر پوتین، رییسجمهوری روسیه در گفتوگوی تلفنی با نیکول پاشینیان، رییسجمهوری ارمنستان بر لزوم اجتناب از تشدید تنش تاکید کرد. بر اساس بیانیه کرملین، پوتین همچنین خواستار توقف درگیریهای نظامی در قرهباغ شده است.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفته که با دوطرف به صورت فشرده در تماس است که آنها را متقاعد به آتشبس کرده تا برای ایجاد ثبات، مذاکرات را آغاز کنند.
وزارت خارجه آمریکا نیز روز یکشنبه در بیانیهای درگیری و تنش بین ارمنستان و آذربایجان را محکوم کرد و از هردو طرف خواست بلافاصله خصومتها را کنار بگذارند.
در این بیانیه از ارمنستان و آذربایجان خواسته شده پیش از آنکه درگیری لفظی یا هر اقدامی باعث تشدید درگیری شود، فورا به این تنش پایان دهند.
وزارت امور خارجه آمریکا  با تصریح این که "دخالت عناصر خارجی نه تنها باعث به کاهش تنش که سبب افزایش خشونتها خواهد شد، طرفها را به همکاری با گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا فراخوانده است".
این موضع آمریکا میتواند اشارهای به ترکیه و روسیه باشد که مناسبات تنگاتنگی با دو طرف مناقشه دارند.
دولت ارمنستان غروب یکشنبه از حمایت و پشتیبانی ترکیه از نیروهای نظامی آذربایجان خبر داد. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که نیروهای نظامی آذربایجان از جنگافزارهای ساخت ترکیه در حملات خود استفاده کردهاند. حتی گفته میشود که از پهپادهای نظامی ترکیه در این درگیریها استفاده شده است.
سفیر ارمنستان در روسیه نیز پیشتر گفته بود که ترکیه حدود چهار هزار جنگجوی خود را از شمال سوریه به آذربایجان فرستاده است. روز دوشنبه اما الهام علیاف، رییسجمهوری آذربایجان این خبر را تکذیب کرد. او اعلام این موضوع را "یک اقدام تحریک آمیز دیگر از سوی ارمنستان" دانست و آن را "کاملا بیپایه" خواند.
پیشتر نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز گفته بود "حمله ارمنستان به آذربایجان" بار دیگر اثبات کرد که این کشور "بزرگترین تهدید علیه برقراری صلح و آرامش در منطقه" است.
اردوغان گفته ملت ترکیه مانند همیشه در کنار "برادران آذربایجانی خود" میایستد.