صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محمود عباس خواستار برپایی نشست بین‌المللی صلح خاورمیانه شد

محمود عباس خواستار برپایی  نشست بین‌المللی صلح خاورمیانه شد

رئيس تشکیلات خودگردان فلسطینی با انتقاد از عادیسازی روابط میان امارات متحده عربی و بحرین با اسرائيل، خواستار نشست چهارجانبه خاورمیانه در سال آینده با حضور آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل شد.
محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با تأکید بر ضرورت برپایی نشست صلح خاورمیانه به سرپرستی سازمان ملل متحد، درخواست کرد که در این نشست "روند حقیقی صلح" مطرح شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، عباس دیروز جمعه چهارم مهر (۲۵ سپتامبر) در سخنرانی ویدئویی خود در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت، آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، باید در اوایل سال آینده نشست چهارجانبه خاورمیانه را با حضور نمایندگان آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل برگزار کند.
فلسطینیان در ژانویه سال جاری طرح صلح پیشنهادی دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا موسوم به "معامله قرن" را رد کردند. در این طرح شهرکهای یهودینشین در مناطق اشغالی به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناخته شده است.
محمود عباس تأکید کرد که فلسطینیان همچنان به طرح صلح ارائهشده از سوی عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ پایبند هستند. این طرح شامل تأسیس کشور فلسطین و عقبنشینی کامل اسرائیل از مناطق اشغالشده در سال ۱۹۶۷ میشود. بر اساس این طرح، در ازای این اقدام، روابط کشورهای عربی با اسرائيل عادی خواهد شد.
این قدم را تا کنون امارات متحده عربی و بحرین با وساطت آمریکا برداشتهاند و مناسبات خود را طبق توافقی با اسرائیل عادی کردهاند.
فلسطینیان که خواستار برخورداری از کشوری مستقل شامل کرانه غربی رود اردن و نوار غزه با پایتختی شرق اورشلیم (بیتالمقدس) هستند، از اقدام این دو کشور عربی انتقاد کردهاند.
محمود عباس در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «تا زمانی که اشغال ادامه داشته باشد و از راهحلی جامع برای مسئله فلسطینیان، هسته اصلی منازعات، امتناع شود، برقراری صلح، امنیت، ثبات و همزیستی در منطقه ما امکانپذیر نخواهد بود.»