صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دونالد ترامپ: هر حمله ایران را هزار بار شدیدتر پاسخ می‌دهیم

دونالد ترامپ:  هر حمله ایران را هزار بار شدیدتر پاسخ می‌دهیم

گزارش "پولیتیکو" درباره برنامه ایران برای حمله تروریستی به سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، واکنش ترامپ را در پی داشت. رئیس جمهوری آمریکا با انتشار یک پست توییتری ایران را تهدید به مقابلهای "هزار بار بزرگتر" کرده است.
انتشار یک گزارش درباره برنامه جمهوری اسلامی برای ترور لانا مارکس، سفیر آمریکا در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، واکنش شدید دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا را در پی داشت. دونالد ترامپ روز سهشنبه ۱۵ سپتامبر با انتشار یک پست توییتری درباره گزارش "پولیتیکو" درباره برنامه ایران برای حمله تروریستی به سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی نوشت: «بنا بر گزارشهای رسانهها، ایران بر آن است در واکنش به کشتن سلیمانی، رهبر تروریستی که قصد حمله به سربازان آمریکا را داشت و باعث مرگ و رنج بسیاری ظرف سالها شده بود، اقدام به یک حمله تروریستی یا حملهای از نوعی دیگر علیه آمریکا بکند.»
دونالد ترامپ در پست مکمل این توییت در ادامه چنین نوشته است: «هر حمله از سوی ایران، به هر شکلی که علیه آمریکا صورت گیرد، حملهای هزار بار شدیدتر ما را در پی خواهد داشت.»
گزارش "پولیتیکو"
خبرنگار "پولیتیکو" با رجوع به سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و افرادی که اسناد مربوطه را مشاهده کردهاند، گزارشی اختصاصی درباره احتمال حمله تروریستی ایران علیه نمایندگان سیاسی، نظامی و حتی قضایی آمریکا منتشر کرده است.
در این گزارش آمده که شبکهای مخفی در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا شکل گرفته است و از برنامه حمله تروریستی به لانا مارکس، سفیر ۶۶ ساله آمریکا در آفریقای جنوبی سخن رفته است.
گفته شده که برنامه اجرای این حمله تروریستی به ماهها پیش باز میگردد، اما اخباری که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در هفتههای اخیر کسب کردهاند حکایت از افزایش احتمال اجرای این برنامه دارد. ژنرال کنت مککنزی، فرمانده "سنتکام" نیز روز چهارشنبه نهم سپتامبر از احتمال افزایش حملات مستقیم یا غیرمستقیم ایران به مواضع آمریکا در عراق خبر داده بود. در گزارش "پولیتیکو" حتی آمده بود که شخص مککنزی یکی از کسانی بوده که در لیست اولیه ترور جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است.
مککنزی در گزارش اخیر خود اعلام کرده که از چند و چون برنامههای جمهوری اسلامی درباره حمله به منافع و مواضع آمریکا در منطقه اطلاع دقیقی در دست ندارد. او اما تاکید کرده است که نیروهای آمریکا برای مقابله با چنین تهدیدهایی از آمادگی کامل برخوردارند.
گزارش "پولیتیکو" پس از انتشار بازتابی گسترده در رسانههای بینالمللی داشت. پستهای توییتری اخیر دونالد ترامپ، مربوط به این گزارشها میشود.
اکنون ترامپ جمهوری اسلامی را تهدید به مقابلهای شدید کرده است. گفته میشود که جمهوری اسلامی از زمان حمله پهپادی به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، بر آن است تا از آمریکا انتقام بگیرد.
به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید
"پولیتیکو" در گزارش خود نوشته است که در صورت آنکه ایران برنامه حمله خود را اجرایی کند، ترامپ ناگزیر خواهد بود در میانه کارزار انتخاباتی، نسبت به آن حمله واکنش نشان دهد.