صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تنش بین یونان و ترکیه؛ یونان از افزایش توان نظامی خبر داد

تنش بین یونان و ترکیه؛  یونان از افزایش توان نظامی خبر داد

یونان اعلام کرده که مقدار قابل ملاحظهای سلاح جدید خریداری کرده است؛ این خبر در حالی اعلام شده که تنش این کشور با ترکیه افزایش یافته است.
بنابر اعلام نخست وزیر یونان این سلاحها شامل ۱۸ هواپیمای جت جنگده "رافال" فرانسوی، ۴ ناوچه جنگی و ۴ هلیکوپتر برای نیروی دریایی این کشور است.
یونان همچنین قرار است طی پنج سال آینده ۱۵ هزار سرباز به نیروی نظامی خود اضافه کند.
یونان با ترکیه بر سر منابع گازی در شرق مدیترانه دچار اختلاف شدند که حالا بالا گرفته است.
ترکیه اخیرا کشتیهای تحقیقاتیاش را برای زلزلهنگاری تجسسی به آبهای نزدیک جزایر یونان فرستاده بود، که منجر به تشدید اختلافات بر سر قلمرو دو کشور شد.
این دو کشور عضو ناتو، ادعاهایی بر سر حقوق دریایی دارند، که باعث نگرانی از امکان افزایش هر چه بیشتر تنشها بین دو کشور شده است.
اتحادیه اروپا، که یونان عضوی از آن است، پیشتر از دو کشور خواسته بود که با گفتگو اختلافات را حل کنند.
کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان گفت: "زمان آن رسیده که نیروهای نظامی خود را تقویت کنیم. این کار دربرگیرنده یک برنامه اساسی است که یک سپر دفاعی ملی را شکل خواهد داد".
خریدهای جدید نظامی، همچنین شامل ضدتانکهای جدید، اژدر و موشک خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، خرید تسلیحاتی جدید یونان، بزرگترین خرید از این نوع در دو دهه اخیر بوده است.
فرانسه، در مشاجره بین دو کشور، از یونان حمایت کرده است.؛ اوایل هفته جاری، امانوئل مکرون، رئیسجمهوری فرانسه، ترکیه را به "رفتارهای غیرقابل قبول" متهم کرد و بر اهمیت سیاست "روشن و محکم" در برابر این کشور تاکید کرده بود. در ماه جولای امسال ترکیه اعلام کرد که کشتی تحقیقاتی خود را برای حفاریهای تجسسی به آبهای نزدیک به جزیره یونانی "کاستلوریزو" که فاصله کمی با ساحل جنوب غرب ترکیه دارد، اعزام میکند.
یونان در پاسخ به این اقدام ترکیه چند مانور دریایی، همراه با یکی از اعضای اتحادیه اروپا و امارات متحده عربی برگزار کرد.
تنش بین دو کشور، به دلیل مسائل دیگری هم شدت گرفته است؛ ازجمله دو بخشی شدن جزیره قبرس بین ساکنان یونانی و ترک آن، و نیز ورود مهاجران به یونان از راه ترکیه. یونان همچنین از تصمیم اخیر ترکیه در تبدیل مجدد موزه "ایاصوفیه" در استانبول به مسجد بسیار خشمگین بود؛ ایاصوفیه برای قرنها کلیسای جامع مسیحیان ارتدوکس بود.
بیش از یک ماه پیش رجب طیب اردوغان، رئیسجمهوری ترکیه از کشف یک میدان گازی با حجم ۳۲۰ میلیارد متر مکعب خبر داد و آن را "بزرگترین میدان گازی" ترکیه در دریای سیاه خواند.
او گفته بود که با کشف این میدان گازی و استفاده از آن تا سال ۲۰۲۳ ترکیه به صادرکننده گاز تبدیل خواهد شد و احتمال داد که منابع گازی دیگری در این دریا کشف شود.