صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرات هزاران زن و دانشجو در بلاروس علیه رئیس‌جمهور

تظاهرات هزاران زن و دانشجو در بلاروس علیه رئیس‌جمهور

حدود چهار هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری اوضاع بلاروس همچنان متشنج است. هزاران زن و دانشجو پا به خیابانهای پایتخت گذاشته و علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیسجمهور این کشور شعار سر دادهاند. تعداد زیادی بازداشت شدهاند.
هزاران زن در بلاروس به دعوت اپوزیسیون در روز شنبه ۱۵ سنبله (پنجم سپتامبر) به خیابانهای مینسک، پایتخت این کشور آمده و علیه الکساندر لوکاشنکو دست به تظاهرات زدند.
خبرگزاری آلمان میگوید، تظاهرکنندگان با پرچمهای سفید و قرمز و گل در دست در "راهپیمایی زنان" شرکت کردند. در شهرهای دیگر نیز زنان دست به تظاهرات زدند.
پیش از ظهر شنبه دانشجویان نیز در مینسک در راهپیمایی "همبستگی" شرکت کردند و تعدادی از آنها توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.
در تصاویر ویدئویی دیده میشود که چگونه مأموران نقاب بر چهره به تظاهرات مسالمتآمیز دانشجویان حمله کرده و آنها را با خشونت بر زمین کشیده و به داخل ونها میبرند.
روز گذشته نیز پلیس به دهها تظاهرکننده حمله و آنها را بازداشت کرد. وزارت کشور بلاروس اعلام کرده که نیمی از بازداشتشدگان با مجازات روبرو خواهند شد.
در روزهای آغازین اعتراضات علیه نتایج اعلامشده انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت حدود هفتهزار نفر بازداشت شدند که بهتدریج تعداد زیادی از آنها آزاد شدند. بعد از آن از شمار تظاهرات کاسته شد اما پایان نگرفت. معترضان پیروزی لوکاشنکو در انتخابات را ناشی از "تقلب گسترده" در انتخابات میدانند.
به گفته سازمان حقوق بشری "وسنا"، نیروهای امنیتی به یک دانشگاه در مینسک حمله کرده و تظاهرکنندگان را با خشونت بازداشت کردهاند.
برخی از دانشجویان در برابر دانشگاه تجمع کرده و برای آزادی زندانیان سیاسی سرود میخواندند. وزارت آموزش عالی بلاروس به همین دلیل اعلام کرد که کنترل دانشگاهها را تقویت خواهد کرد.
رهبری جنبش دموکراتیک بلاروس را در حال حاضر سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب ۳۷ ساله لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت بر عهده دارد. او که با فشار مقامهای بلاروس به لیتوانی رفت میخواهد روز شنبه ۱۵ شهریور در ویلنیوس با پاول لاتوشکو، رهبر مخالفان بلاروس دیدار کند.
لاتوشکو از اعضای هیأت رئيسه شورای هماهنگی اپوزیسیون بلاروس است که خواستار انتقال مسالمتآمیز قدرت در این کشور است. قرار است که شامگاه شنبه تیخانوفسکایا در برنامهای تلویزیونی حاضر شده و به سئوالات بینندگان بلاروسی پاسخ دهد.