صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار به چین، روسیه و ایران درباره دخالت در انتخابات آمریکا

هشدار به چین، روسیه و ایران درباره دخالت در انتخابات آمریکا

مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به چین، روسیه و ایران در مورد هر گونه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد. رابرت اوبراین میگوید چین گستردهترین برنامه برای دخالت در انتخابات سوم نوامبر آمریکا را دارد.
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس خبری جمعه ۱۴ سنبله چین، روسیه و ایران را به برنامهریزی برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد و به آنها هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز اوبراین گفت واشنگتن باخبر است که پکن در میان تمام کشورهای جهان گستردهترین برنامه برای تاثیریگذاری در انتخابات سوم نوامبر را دارد و فعالترین نقش در این زمینه را بر عهده گرفته است.
او میگوید پس از چین که جامعترین برنامه برای دخالت در سیاست داخلی آمریکا را دارد کشورهای روسیه و جمهوری اسلامی قرار دارند.
نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده پیش از این اعلام کردهاند که روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ اقداماتی انجام داده که هدف آن کمک به پیروزی دونالد ترامپ، کاندیدای حزب جمهوریخواهان ارزیابی میشود.
روسیه همواره دخالت در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش آمریکا را رد کرده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنین از تلاش هکرها برای تاثیرگذاری در نتیجه انتخابات امسال خبر دادهاند.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید میگوید واشنگتن برای چین، روسیه، ایران و برخی کشورهای دیگر که نامشان را فاش نمیکند به صراحت روشن کرده که هر گونه تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا برای آنها "پیامدهای خارقالعادهای" خواهد داشت.
موضوع دخالت روسیه برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ از طریق شبکههای اجتماعی، به خصوص فیسبوک موضوعی پرمناقشه و دامنهدار است.
فیسبوک و شبکه اجتماعی توئیتر چهار روز پیش اعلام کردند دهها حساب کاربری مرتبط با دولت روسیه را به ظن دروغپراکنی به قصد دخالت در روند انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا حذف کردهاند.
با این حال رویترز گزارش داده که ویلیام بار، دادستان کل منصوب دونالد ترامپ ۱۳ شهریور گفته به باور او در زمینه تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده چین "تهدیدی به مراتب بزرگتر" از روسیه است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید ماه پیش گفته بود آمریکا شواهدی از حمله سایبری هکرهای چینی به زیرساختهای انتخاباتی ایالات متحده در اختیار دارد اما درباره این شواهد توضیح بیشتری نداد. چین بارها ادعاهای آمریکا در این زمینه را تکذیب کرده است.
خبرگزاری روسی اسپوتنیک جون امسال به نقل از یک مقام ارشد شرکت گوگل از شناسایی یک حمله هدفمند سایبری یک گروه چینی به ستاد انتخاباتی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و حمله هدفمند گروهی ار هکرهای ایرانی به کارمندان ستاد انتخاباتی ترامپ خبر داد.
انتخابات چهل و ششمین دوره ریاست جمهوری ایالات متحده حدود دو ماه دیگر بین جو بایدن و دونالد ترامپ برگزار خواهد شد. به دلیل گسترش شدید کرونا در آمریکا بخشی از رایگیری از طریق پست انجام میشود؛ اقدامی که ترامپ مدعی است امکان تقلب در آن زیاد است اما کارشناسان ادعای او را رد میکنند.