صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بریتانیا «پذیرفت» به ایران بر سر خرید تانک در زمان حکومت پهلوی بدهکار است

بریتانیا «پذیرفت» به ایران بر سر خرید تانک در زمان حکومت پهلوی بدهکار است

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا میگوید "فعالانه" به دنبال پرداخت بدهی کشورش به دولت ایران است که در نهایت میتواند به آزادی شهروندان دو تابعیتی بریتانیا از جمله نازنین زاغری را کمک کند.
نازنین زاغری در نوروز ۹۵ برای دیدار با خانوادهاش به ایران رفت اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که او از اساس آن را رد میکند.
روزنامه گاردین گزارش داده آقای والاس در نامهای به وکیلان خانم زاغری اطمينان خاطر داده که دولت بریتانیا در صدد یافتن راه قانونی برای پرداخت بدهیهای مربوط به فروش تانک به ایران است.
این برای اولین بار است که دولت بریتانیا میپذیرد در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان حکومت پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران سال پیش گفته بود فیلیپ هموند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، پیشنهاد آزادی خانم زاغری در قبال پرداخت طلب ایران را مطرح کرده بود.
بدهی تقریبا چهارصد میلیون پوندی بریتانیا به ایران بر سر قرارداد خرید تانکهای چیفتن در زمان حکومت شاه سابق ایران است. بخش بزرگی از این سفارش تحویل ایران نشد و ایران به دنبال بازپس گرفتن پول و سود آن بوده است.
آقای والاس در نامه خود بازداشت نازنین زاغری را "غیر قانونی و فرمایشی" خوانده و تاکید کرده ایران باید او را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.
اخیرا وکیلان خانم زاغری در نامهای به آقای والاس گفتند تاخیر دولت بریتانیا در پرداخت این پول دارای انگیزههای سیاسی است و مدعی شدند بریتانیا نگران دلخوری دونالد ترامپ از بریتانیا است. در این نامه دولت بریتانیا متهم شد که برای خوشایند آقای ترامپ بازپرداخت پول ایران را به تاخیر انداخته است.