صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ خطاب به رهبران ایران: نوید افکاری را اعدام نکنید

ترامپ خطاب به رهبران ایران:  نوید افکاری را اعدام نکنید

ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از رهبران ایران خواست نوید افکاری کشتیگیر ایرانی را اعدام نکنند. کشتیگیران جهان نیز از مقامات ایرانی خواستند حکم اعدام نوید را لغو کنند. مادر نوید افکاری خواستار دادگاه عادلانه شده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ سنبله (۳ سپتامبر) با ارسال توییت از رهبران ایران خواست نوید افکاری کشتیگیر ایرانی و نایب قهرمان کشتی نوجوانان ایران را که به دلیل اعتراضات خیابانی ۹۶ دستگیر شده اعدام نکنند و از جان این جوان بگذرند.
ترامپ در توییت خود نوشت: «میشنویم که ایران درصدد است تا نویدافکاری ۲۷ساله، یک ستاره و قهرمان عالی کشتی را که تنها اقدامش شرکت در تظاهرات ضد حکومتی در خیابان بود، اعدام کند.»
رئیس جمهور آمریکا در ادامه توییت خود آورده است: «آنها به بدتر شدن وضعیت اقتصادی کشور و تورم اعتراض داشتند. خطاب به رهبران ایران، من بسیار قدردان خواهم بود اگر شما از جان این مرد جوان بگذرید و او را اعدام نکنید. سپاسگزارم!»
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم خواستار آزادی براداران افکاری شده است. اورتگاس در توییت خود نوشت: «ما به جهان در خشم از صدور حکم اعدام توسط رژیم ایران برای نوید افکاری که بعد از شرکت در اعتراضات مسالمتآمیز در سال ۲۰۱۸ مورد شکنجه قرار گرفت تا مجبور به اعتراف دروغین شود، می پیوندیم. رژیم همچنین دو برادر وی را شکنجه و به ده ها سال زندان محکوم کرد. آزادشانکنید!».
پیام دونالد ترامپ و مورگان اورتگاس چند روز پس از انتشار پیام ویدیویی بهیه نامجو، مادر نوید، وحید و حبیب افکاری، سه تن از محکومان اعتراضات مرداد ۹۷ فرستاده شده است.
رویدادهای مرداد ۹۷ مانند اعتراضهای دی ۹۶ وسیعترین حرکتهای اعتراضی در جمهوری اسلامی پیش از حوادث آبان ۹۸ بود.
تا کنون شمار دقیق قربانیان، مجروحان و بازداشتشدگان این اعتراضها مشخص نشده است و آمار حکومت درباره آن با برآوردهای نهادهای حقوق بشری اختلاف زیادی دارد.