صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو: خاورمیانه «یک‌صدا» خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است

پمپئو: خاورمیانه «یک‌صدا» خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است

مایک پمپئو با انتشار دو پست توییتری از نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی کرده است. به گفته او "شورای امنیت باید بین تجهیز تسلیحاتی تروریستها و پشتیبانی از خیلج فارس یکی را انتخاب کند".
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده  با انتشار دو پست توییتری و از جمله یک فیلم که درباره زیانهای رفع تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی تهیه شده است، از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد تا نگرانیهای کشورهای حوزه خلیج فارس را از نظر دور ندارد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس دیروز دوشنبه ۱۰ اگست (۲۰ اسد) با انتشار گزارشی از دوبی، به نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت سازمان ملل و واکنشها به این نامه پرداخته است.
از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار دو پست توییتری بار دیگر بر اهمیت تمدید تحریمهای تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی از سوی شورای امنیت تاکید ورزیده است.
تحریمهایی که بر اساس توافق هستهای کشورهای گروه ۱+۵ با ایران پس از یک دوره پنجساله، باید در اکتبر سال جاری میلادی به پایان برسد. روسیه و چین اعلام کردهاند که به قطعنامه تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران رای منفی خواهند داد.
آمریکا ماههاست که در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تلاش میکند. مایک پمپئو در یکی از دو پست توییتری خود بار دیگر اعلام کرده است که آمریکا ظرف روزهای آینده پیشنویس قطعنامه تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.
پستهای توییتری پمپئو
مایک پمپئو در پست توییتری روز یکشنبه نهم اگست خود به نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت اشاره کرده و در آن بر خواست کشورهای عضو این شورا مبنی بر تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران تاکید ورزیده است. او نامه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را اقدامی "شجاعانه" نامیده و نوشته است: «آمریکا نیز پس از یک سال تلاش دیپلماتیک قطعنامهای ناظر بر تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران را این هفته به شورای امنیت ارائه خواهد کرد».
پمپئو در این پست توییتری خطاب به کشورهای عضو شورای امنیت گفته است که آنان باید "بین تجهیز تسلیحاتی تروریستها و پشتیبانی از کشورهای حوزه خلیج فارس یکی را انتخاب کنند".
وزیر امور خارجه آمریکا در پست دوم توییتری خود به همراهی و همصدایی اسرائیل با کشورهای عرب خاورمیانه اشاره کرده و نوشته است: «همه کشورهای خاورمیانه از کشورهای حوزه خلیج [فارس] تا اسرائیل خواستار تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران هستند. این موضوع برای همه این کشورها از اهمیتی حیاتی برخوردار است. کشورهای عربی و اسرائیل در این باره با یک صدا خطاب به شورای امنیت سخن میگویند و شورای امنیت باید به خواستآنها گوش بسپارد».
فیلم وزارت امور خارجه آمریکا
افزون بر آن مایک پمپئو فیلم کوتاهی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون زیانهای ناشی از عدم تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران تهیه شده را بازنشر کرده است. در این فیلم آمده است: «جمهوری اسلامی ایران از ماه اکتبر سال جاری امکان فروش جنگافزار در سراسر جهان را خواهد یافت و از این طریق میتواند بر آتش درگیریهای مرگبار بیافزاید. شورشیان حوثی و حزبالله میتوانند از طریق ایران به جنگافزارهای پیشرفته دست یافته و به اسرائیل و عربستان حمله کنند».
در این فیلم همچنین تصاویری از جنگندهها و تانکهایی مشاهده میشود که پمپئو مدعی امکان تحویل آنها از سوی ایران به متحدان خود در منطقه است.