صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دادگاه نتانیاهو با حضور شاهدان پرونده شش ماه دیگر شروع می‌شود

دادگاه نتانیاهو با حضور شاهدان پرونده  شش ماه دیگر شروع می‌شود

در پایان جلسات استماع دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قاضی دادگاه اعلام کرد که محاکمه آقای نتانیاهو برای رسیدگی به اتهامات فساد مالی شش ماه دیگر (جنوری ۲۰۲۱) آغاز میشود.
قاضی ریوکا فریدمن فلدمن گفت که با شروع محاکمه در ماه جنوری شاهدان پرونده سه روز در هفته در دادگاه حاضر میشوند و شهادت میدهند.
آقای نتانیاهو اولین نخست وزیر اسرائیل است که در دوره زمامداری محاکمه میشود.
وکلای مدافع آقای نتانیاهو در جلسه روز یکشنبه ۱۹ جولای (۲۹ سرطان) از قاضی خواستند که دادگاه رسیدگی به اتهامات را به دلیل شیوع ویروس کرونا شش ماه به تعویق بیندازد.
یکی از وکلای آقای نتانیاهو در این جلسه گفت "برای من سخت است که با یک شاهدی روبرو شوم که ماسک به صورت دارد و بفهمم که حقیقت را میگوید یا نه."
آقای نتانیاهو در این جلسه حضور نداشت. در اولین جلسه استماع که در ماه مه با حضور متهم برگزار شد، توافق شد که دو ماه به وکلای او فرصت داده شود و بعد از آن تاریخ رسیدگی به اتهامات مشخص شود.
وکلای آقای نتانیاهو در جلسه اخیر هم وقت بیشتری برای مطالعه پرونده خواستند و گفتند که پرونده بسیار حجیم است و دادستانی در تشکیل و ارائه آن اشتباهات زیادی کرده است.
اتهامات نتانیاهو چیست؟
نخست وزیر ۷۰ ساله اسرائیل در سه پرونده با اتهام گرفتن رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت روبروست. او از جمله متهم است که در مقابل دریافت هدایایی از تجار بانفوذ به نفع آنها اقداماتی انجام داده یا در ازای پوشش خبری مثبت، به یک روزنامه اسرائیلی کمک کرده است.  آقای نتانیاهو تمام این اتهامات را رد کرده و آن را پروندهسازی با هدف سرنگون کردنش "به هر قیمتی" توصیف کرده است.
روند قضایی پرونده نخست وزیر اسرائیل در حالی طی میشود که مدیریت او در مقابله با شیوع کرونا با اعتراض و انتقاد زیادی روبرو است. این مسئله در کنار بیثباتی سیاسی اسرائیل با دولت ائتلافی شکننده و همین طور بالا رفتن نرخ بیکاری باعث شده است که معترضان به آقای نتانیاهو در اسرائیل تقریبا هر روز به خیابان بیایند.