صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آذربایجان و ارمنستان تهدید متقابل به نابودی تاسیسات استراتژیک کردند

آذربایجان و ارمنستان تهدید متقابل به نابودی تاسیسات استراتژیک کردند

در درگیریهای مرزی آذربایجان و ارمنستان تابحال ۱۱ سرباز آذربایجانی و یک افسر ارتش کشته شدند. ارمنستان از کشته شدن دو افسر و زخمی شدن پنج سرباز خبر داده است. ایران و روسیه به دو کشور درگیر پیشنهاد میانجیگری کردهاند.
درگیری مرزی تازه بین آذربایجان و ارمنستان در منطقه کوهستانی تووز که صدها کیلومتر با منطقه قرهباغ فاصله دارد و ارتباطی هم با مناقشه قرهباغ ندارد اتفاق افتاده است. سرهنگ واقف درگاهلی، سخنگوی  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است اگر ارمنستان تصمیم بگیرد تاسیسات استراتژیک جمهوری آذربایجان از جمله سد و نیروگاه آبی "مینگه چویر" را هدف بگیرد آذربایجان قادر است نیروگاه هستهای "متسامار" در ارمنستان را با موشک نقطهزن مورد حمله قراردهد و این میتواند یک فاجعه برای ارمنستان باشد.
سخنگوی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان افزود موقعیت طبیعی محل و نیروهای پدافند هوایی اجازه حمله به سد و نیروگاه آبی مینگه چویر را نمیدهند.
آرتسورون آوانسیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان هم در واکنش به تهدید آذربایجان در حمله به نیروگاه اتمی این کشور را  "جنایت" توصیف کرد.
مینگاچویر یک نیروگاه آبی بسیار بزرگ برای آذربایجان است که روی رود "کر" ساخته شده و برای تامین برق این کشور حیاتی است.
نیروگاه هستهای متسامور هم تنها نیروگاه اتمی تولید برق در ارمنستان است که در سال ۱۹۷۹ در ۳۷ کیلومتری ایروان، پایتخت ارمنستان ساخته شده است. این نیروگاه بعد از زلزله ویرانگر سال ۱۹۸۸ فعالیتش به حالت تعلیق درآمد و در سال ۱۹۹۵ دوباره فعالیت خود را از سر گرفت.
پیشنهاد ایران و روسیه برای میانجی گری
افزایش تنش بین دو کشور همسایه و متخاصم ابعادی فراتر از یک درگیری مرزی پیدا کرده است. بالا گرفتن درگیری بین دو کشور میتواند پای کشورهای منطقه را هم به این مناقشه بکشد و دو کشور را وارد یک جنگی فرسایشی و ویرانگر کند.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه ۲۶ تیر در اردبیل گفت: «ایران مثل همیشه آماده میانجیگری و حل مناقشه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.»
موسوی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: «به محض دریافت خبر درگیری در منطقه علاوه بر تماس رئیس دفتر رئیسجمهوری با مسئولان ۲ کشور، وزیر امورخارجه کشورمان نیز با وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان تماس تلفنی داشتند و از درگیری بوجود آمده اظهار تاسف کردند.»
موسوی در بیان مواضع ایران توضیح داد که ایران معتقد است مسائل منطقه بویژه مشکل جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید با گفتگو و در چهار چوب مشخص حل و فصل گردد و ایران آمادگی خود را برای میانجیگری بین طرفین درگیری اعلام کرده است.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز بارها تقاضای میانجیگری کرده است اما مقامات آذربایجان با دیده تردید به این گونه درخواستهای ایران نگریستند و مواضع ایران را در سالهای گذشته بیشتر به نفع ارمنستان و جانبدارانه دانستند.
خبرگزاری اسپوتینک اعلام کرده است که وزارت امور خارجه روسیه هم آماده مساعدت به باكو و ایروان برای برقراری ثبات در مرز دو کشور است. روزنامه روسی "نزاویسیمایا گازتا" روز جمعه ۲۷ تیر نوشت درگیری مرزی بیشتر به نفع الهام علیاف، و نیکول پاشینیان سران دو کشور تمام شده است تا بتوانند نظر مردم خود را از مشکلات دیگر منحرف کنند. این روزنامه روسی در بخشی از تحلیل خود تاکید کرده است که یک سال از نخستوزیری پاشینیان گذشته و در ارمنستان نارضایتی‌‌ها بیشتر شده است و پاشینیان اکنون برای کاهش این نارضایتی توانسته است نظرها را به تهدیدات خارجی معطوف کند. به نوشته این روزنامه چاپ مسکو علیاف هم موفق شده نارضایتیهای فزاینده جامعه آذربایجان را به سمت دیگری سوق دهد.
خبر درگیری مرزی بین آذربایجان و ارمنستان سبب شده است که مناقشه دیرینه قرهباغ که هیچ گونه پیشرفتی در حل آن تابحال حاصل نشده نیز، دوباره بر سر زبانها بیافتد و مطرح شود.
بحران قرهباغ در سال ۱۹۸۸ آغاز شد و پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ همچنان ادامه یافت. حدود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان به تصرف ارمنستان درآمده است. در سال ۱۹۹۴ به کمک گروه میانجیگر مینسک (آمریکا، روسیه و فرانسه) توافقنامه آتشبس میان آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید. این تنش تاکنون بیش از ۳۰هزار قربانی بر جای نهاده است.