صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درگیری مرگبار مرزبانان ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ ترکیه به ایروان هشدار داد

درگیری مرگبار مرزبانان ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛  ترکیه به ایروان هشدار داد

درگیری مرزی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان چندین کشته و زخمی به جا گذاشته و ترکیه به ارمنستان هشدار داده است که با تمام توان در کنار آذربایجان خواهد ایستاد.
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان میگوید چهار مرزبان این کشور در این درگیریها کشته و پنج سرباز دیگر زخمی شدهاند. ارمنستان هم از مجروح شدن دو سرباز خود خبر داده است. درگیریها از روز یکشنبه ۱۲ جولای (۲۲ سرطان) شروع شد و دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تعدی به خاک هم متهم کردهاند.
این دو جمهوری سابق شوروی دههها است که مناقشات ارضی دارند که مهمترین آن بر سر منطقه قرهباغ است.
اما این بار درگیریهای مرزی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قرهباغ در منطقه تاووش رخ داده است. وزارت خارجه ترکیه در بیانیهای " حمله عناصر مسلح ارمنستان" به این منطقه را محکوم کرده و گفته است "با تمام امکانات موجود به حمایت خود از تلاشهای مردم و دولت آذربایجان در مسیر حفظ تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهد داد."
ترکیه در این بیانیه گفته جمهوری "آذربایجان با دفع این حمله که تظاهر موضع ملیتگرایی ارمنستان است، به وضوح نشان داد که هیچ حملهای بی پاسخ نخواهد ماند." مولود چاووشاوغلو، وزیر خارجه ترکیه از ارمنستان خواسته " عاقلانه رفتار کند."
آنکارا ارمنستان را متهم کرده که با هدف "انحراف افکار عمومی بینالمللی از مسئله اشغال قرهباغ بالایی و حومه آن" به نقاط دیگر "حمله کرده است."
وزارت دفاع ارمنستان میگوید نیروهای جمهوری آذربایجان بعد از یک شب درگیری مرزی روز دوشنبه ۱۳ جولای (۲۳ سرطان) گلولهباران مواضع ارمنستان را از سر گرفتهاند.