صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حوثی‌های یمن: مراکز نظامی و نفتی عربستان را با موشک و پهپاد هدف گرفتیم

حوثی‌های یمن: مراکز نظامی و نفتی عربستان را با موشک و پهپاد هدف گرفتیم

نیروهای حوثی در یمن میگویند در عملیاتی گسترده تعدادی از مراکز "نظامی و حساس" عربستان از جمله تاسیسات نفتی آرامکو در شهر جیزان را هدف قرار دادهاند.
حوثیها روز دوشنبه ۱۳ جولای  (۲۳ سرطان) در بیانیهای اعلام کردند که در عملیات شبانه با "موشکهای کروز بسیار دقیق و تعداد زیادی پهپاد" به چندین هدف نظامی در شهرهای جیزان، نجران و ابها هم حمله کردهاند. نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان که با حوثیها در یمن میجنگند، ساعاتی پیش گفته بودند که چهار موشک و شش پهپاد انفجاری را "که از سوی شورشیان حوثی مورد حمایت ایران به سمت مناطق مسکونی عربستان شلیک شده بود" رهگیری و منهدم کردهاند. سخنگوی نیروهای ائتلاف درباره این که آیا در این عملیات موشکها یا پهپادهایی به هدف اصابت کردهاند یا نه، توضیحی نداده است.
یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثیها گفت که این نیروها "هواپیماهای نظامی، خوابگاه خلبانان، سامانههای پاتریوت در خمیس مشیط و اهداف نظامی دیگری را در فرودگاههای ابها، جیزان و نجران هدف قرار دادهاند."
آقای سریع همچنین از "حمله دقیق" به تاسیسات بزرگ نفتی در منطقه صنعتی جیزان خبر داد.
پالایشگاه شرکت سعودی آرامکو در شهر جیزان واقع در جنوب عربستان، که با ظرفیت روزانه ۴۰۰ هزار بشکه فعالیت میکند در حدود ۶۰ کیلومتری مرز یمن قرار دارد. بیانیه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان درباره این که موشکهای حوثیها را کجا رهگیری و منهدم کرده، توضیحی نداده اما گفته است که پهپادها از شهر صنعا، پایتخت یمن بلند شدهاند که در اختیار حوثیها است. حملات حوثیها به خاک عربستان از اواخر ماه می ۲۰۲۰ و با پایان آتشبسی که به خاطر شیوع کرونا برقرار شده بود، دوباره شدت گرفت. در ماه گذشته میلادی حوثیها به سوی ریاض، پایتخت عربستان موشک زدند. بیش از پنج سال از آغاز حمله عربستان و متحدانش به یمن با هدف مقابله با حوثیها و در حمایت از دولتی که دولت مورد شناسایی جامعه جهانی معرفی میشود، میگذرد. این جنگ باعث ایجاد وضعیت وخیم انسانی در یمن شده و غیرنظامیان بسیاری جان خود را از دست دادهاند.