صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای امنیت سرانجام بر سر کمک‌رسانی به سوریه به توافق رسید

شورای امنیت سرانجام بر سر کمک‌رسانی  به سوریه به توافق رسید

شورای امنیت به قطعنامه ناظر بر کمکرسانی به سوریه پس از هفتهها بحث و مذاکره رای مثبت داد. بر اساس این قطعنامه، کمکرسانی از این پس تنها از طریق یک گذرگاه مرزی ممکن خواهد بود. این موضوع میتواند موقعیت اسد را تقویت کند.
قطعنامه تمدید برنامه کمکرسانی به مردم سوریه پس از هفتهها تلاش دیپلماتیک به  تصویب شورای امنیت رسید. این در حالی است که مسدود شدن یک گذرگاه انتقال محمولهها به شمال غربی سوریه، می‌‌تواند امر کمکرسانی به بخشی از آوارگان سوری را دشوار سازد.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۲ جولای (۲۲ سرطان) خبر از توافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید برنامه کمکرسانی به سوریه داده است. سه کشور روسیه، چین و جمهوری دومینیکن به قطعنامه مربوطه رای ممتنع دادهاند. این در حالی است که قطعنامههای پیشین از سوی روسیه و چین وتو شده بود.
در قطعنامه آلمان و بلجیم که از سوی این نهاد بینالمللی به تصویب رسید، تمدید یک ساله کمکرسانی به آوارگان سوری و همچنین ساکنان شمال غربی این کشور پیشبینی شده است.
تصویب این قطعنامه زمانی ممکن گردید که آلمان و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت بر سر خواست روسیه مبنی بر کاهش گذرگاههای مرزی انتقال کمک به توافق رسیدند.
در قطعنامه پیشین که از سوی آلمان و بلجیم به شورای امنیت ارائه شده بود، کمکرسانی به مردم سوریه میبایست از طریق دو گذرگاه (گذرگاه باب السلام و گذرگاه باب الهوی) صورت گیرد.
روسیه با ارسال کمک از طریق دو گذرگاه مخالف بود. به باور نماینده روسیه در سازمان ملل، استفاده از گذرگاه باب السلام تنها منجر به تقویت مواضع شورشیان میشود و دولت اسد در موقعیتی است که میتواند انتقال کمک به شمال حلب را از طریق مناطق مرکزی این کشور ممکن سازد.
پیش از این، انتقال کمک به مردم سوریه از طریق چهار گذرگاه مرزی صورت میگرفت. پس از آن، تعداد گذرگاههای مرزی برای انتقال کمک به دو گذرگاه کاهش یافت. اکنون با مسدود شدن باب السلام، عملا امر کمک رسانی تنها از طریق گذرگاه باب الهوی ممکن خواهد بود.
ناظران بر این باورند که مسدود شدن گذرگاه بابالسلام میتواند امر کمکرسانی به بخشی از مردم سوریه را دستخوش اختلال بکند.
«یک خبر خوب!»
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان تصویب قطعنامه کمکرسانی به مردم سوریه از سوی شورای امنیت را خبر خوبی برای میلیونها نفر از مردم سوریه اعلام کرده است.
هایکو ماس در عین حال تاکید کرده است که آلمان خواستار ارسال کمک از طریق گذرگاههای بیشتری بود.
این در حالی است که روسیه تهدید کرده بود که در صورت عدم پذیرش خواست این کشور مبنی بر کاهش گذرگاههای مرزی انتقال کمک، این قطعنامه را وتو خواهد کرد. تحلیلگران سیاسی اعلام کردهاند که مسدود شدن گذرگاه السلام، عملا منجر به تقویت موقعیت بشار اسد در روسیه خواهد شد. از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ به این سو، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم این کشور جان خود را از دست دادهاند.