صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پایتخت هند با کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می کند

پایتخت هند با کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می کند

وزیر ارشد دهلی پایتخت هند گفته است که سرعت شیوع ویروس کرونا سیستم بهداشتی این شهر را با مشکل جدی روبرو کرده است . آرویند کیجریوال گفت جهش موارد ابتلا در اوایل ماه ژوئن به کمبود تخت های بیمارستانی و افزایش موارد مرگ منجر شده است .
دهلی هم اکنون با حدود ۷۳ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ و مرگ حداقل ۲۵۰۰ نفر آسیب دیده‌ترین ناحیه هند است . اما نارندا مودی نخست وزیر این کشور گفت که هند از نظر مقابله با این ویروس "در موقعیتی خیلی بهتر از بسیاری دیگر از کشورها قرار دارد ". او در نطقی ویدئویی از راه دور گفت که این به دلیل مقررات سخت منع تردد است که در ماه مارس به اجرا گذاشته شد . او افزود که "آمار بیماران بهبود یافته در هند درحال افزایش است ."
بیش از ۵۰۰ هزار مورد کووید-۱۹ در سراسر این کشور ثبت شده است و حدود ۱۵ هزار نفر جان خود را در اثر آن از دست داده اند . اما میزان ابتلا در دهلی - شهری با حدود ۲۰ میلیون جمعیت - با سرعتی خیلی بیشتر از باقی کشور درحال افزایش بوده و گزارش می شود که حدود یک سوم کل موارد ابتلا در آنجا در یک هفته اخیر اتفاق افتاده .
آقای کیجریوال گفت: "موارد بیماری بیش از حد انتظار ما افزایش یافته و در هفته اول ژوئن شاهد کمبود تخت بیمارستانی بودیم.... به علاوه از نظر انجام تست کرونا در دهلی عقب بودیم و چون کمبود تخت داشتیم با مریض شدن افرادی که امکان بستری شدن آن وجود نداشت آمار مرگ بالا رفت ."
مقام های دهلی هم اکنون تست انبوه ساکنان را برای شناسایی ابعاد واقعی انتشار ویروس در پایتخت شروع کرده اند . دکتر ساندیپ سالوی، محقق ارشد در مرکز مراقبت های تنفسی، به شبکه سی‌بی‌اس گفت: "تنها راه جلوگیری از رشد بیماری شناسایی اولیه و قرنطینه است ."
در اوائل ماه ژوئن یعنی چهار ماه بعد از ثبت اولین مورد کرونا، هند به تدریج به یکی از شدیدترین مقررات منع تردد در جهان پایان داد و بیشتر کسب و کارها اجازه فعالیت پیدا کردند . همچنین مدارس در بسیاری ایالات دوباره باز شد هرچند در دهلی همچنان بسته ماند . اما کاهش مقررات به جهش مواد ابتلا منجر شده است. هند اکنون از نظر آمار ابتلا در جهان بعد از آمریکا، برزیل و روسیه، چهارم است .

با این حال میزان ابتلا از نظر سرانه در این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری رقم پاینی دارد یعنی از هر یک میلیون نفر جمعیت حدود ۴۰۰ نفر مبتلا شده اند.