صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شهردار واشنگتن نام میدان مقابل کاخ سفید را به میدان 'جان سیاه‌پوستان مهم است' تغییر داد

شهردار واشنگتن نام میدان مقابل کاخ سفید را به میدان 'جان سیاه‌پوستان مهم است' تغییر داد

شهردار واشنگتن، پایتخت آمریکا در انتقاد به دونالد ترامپ، نام میدان بیرون کاخ سفید را به میدان "جان سیاه‌پوستان مهم است" تغییر داده است .
موریل باوزر، شهردار واشنگتن که یک دموکرات است، از یک نقاشی (مورال) در کف خیابان منتهی به کاخ سفید با همین موضوع رونمایی کرده است .
شهردار پایتخت آمریکا همچنین از آقای ترامپ خواسته است تا سربازان فدرال را از واشنگتن خارج کند .
اقدامات نمادین شهردار واشنگتن در حالی انجام شده که انتظار می‌رود پایتخت آمریکا شاهد تظاهرات بیشتری باشد .
تظاهرات هفته پیش در واشنگتن با پاسخ کم‌سابقه کاخ سفید مواجه شد و آقای ترامپ دستور ورود هزاران نیروی فدرال به شهر را صادر کرد .
آقای ترامپ به این خاطر که دستور داده بود معترضان را به زور از یك میدان در برابر کاخ سفید بیرون كنند تا او بتواند از خیابان عبور كند و در برابر كلیسا عكس بگیرد، مورد انتقاد قرار گرفت .
این میدان در برابر کلیسای سنت جان اکنون به میدان "جان سیاه‌پوستان مهم است" تغییر نام داده و خانم باوزر، شهردار واشنگتن گفته است "ما به عنوان اهالی واشنگتن، تنها می‌خواهیم در صلح کنار هم باشیم تا نشان دهیم كه در آمریكا، می توانید به طور مسالمت آمیز تجمع کنید، نارضایتی خود را به دولت نشان دهید و خواهان تغییر باشید ."
در مورد خیابان منتهی به کاخ سفید که از نقاشی روی آن رونمایی شد، اختلاف نظر وجود داشت. رئیس دفتر شهردار واشنگتن گفته است این خیابان متعلق به شهر است .
اما این اقدامات شهردار با انتقادهایی مواجه شده است. در این انتقادها گفته شده چنین اقداماتی، "تنها برای منحرف کردن افکار عمومی از تغییر واقعی سیاست‌هاست ."
شمار ساکنان سیاهپوست واشنگتن بیشتر از ساکنان سفیدپوست آن است اما این شهر دارای بالاترین سطح نابرابری اقتصادی بین خانوارهای سیاه و سفید در ایالات متحده است .
آقای ترامپ در توییتر خود تهدید کرد که اگر شهردار واشنگتن، با نیروهای گارد ملی "به خوبی"رفتار نکند، گروه دیگری از زنان و مردان را به پایتخت می‌آورد. معلوم نیست رئیس‌جمهوری آمریکا به چه کسانی اشاره می‌کند .
نیروهای وزارت امنیت داخلی، اف‌بی آی، اداره مهاجرت و گمرک (ایس)، ارتش و گارد ملی از جمله نیروهایی هستند که در یک هفته گذشته با معترضان مواجه شدند .
واشنگتن دی سی ایالت نیست و شهردار آن اختیارات فرمانداران ایالت‌ها را ندارد و نمی‌تواند در مورد اعزام نیروهای گارد ملی تصمیم بگیرد. در پایتخت آمریکا، تصمیم‌گیری در این مورد با وزیر ارتش است .