صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بانک مرکزی امریکا ترمز طلا را برید؛ جهش ۱۱۶ دالری فلز زرد در ۷ ساعت

بانک مرکزی امریکا ترمز طلا را برید؛ جهش ۱۱۶ دالری فلز زرد در ۷ ساعت

همزمان با اعلام سیاست‌های بانک مرکزی امریکا برای حمایت کم‌سابقه از بازارهای مالی و کسب و کارها، قیمت جهانی طلا در جریان معاملات روز سه‌شنبه با جهش ۱۱۶ دالری مواجه شد .
بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) اعلام کرد که با هدف غلبه بر تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا ضمن خرید ۵۰۰ میلیارد دالر اوراق قرضه و ارائه تقاضای ۲۰۰ میلیارد دالری برای اوراق رهنی مسکن، ۳۰۰ میلیارد دالر اعتبار نیز برای حمایت از کسب و کارهای بحران‌زده تخصیص می‌دهد .
در پی اعلام این سیاست، ارزش برابری دالر در مقابل ارزهای عمده جهان تضعیف شد؛ از جمله نرخ برابری یورو در مقابل دالر امریکا ۱.۳۲ درصد تقویت شد. در همین حال، قیمت هر اونس طلا در فاصله ۷ ساعت از ۱۵۵۱ دالر تا ۱۶۶۷ دالر صعود کرد ولی این جهش در ادامه معاملات تا ۱۶۵۸ دالر تعدیل شد .
در چنین شرایطی بازارهای سهام اروپا نیز داد و ستدهای روز سه‌شنبه با رشد شاخص‌ها آغاز کردند؛ به طوری که شاخص بورس آلمان (داکس) ۶ درصد افزایش یافت و رشد شاخص قیمت سهام ۴۰ شرکت برتر بورس یورونکست پاریس از ۴.۲ درصد فراتر رفت .

با وجود این شاخص‌های بازارهای سهام آسیا از جمله جاپان، هنگ کنگ و چین نیز روز سه‌شنبه با افرایش ۷ تا ۲.۷ درصدی مواجه شدند، شاخص کل بورس تهران در نخستین روز مبادلات سال نوی خورشیدی ۰.۸۳درصد کاهش یافت .