صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بزرگراه ۴۵۰ کیلومتری دمشق-حلب پس از ۸ سال بار دیگر باز شد

بزرگراه ۴۵۰ کیلومتری دمشق-حلب پس از ۸ سال بار دیگر باز شد

وزیر حمل و نقل سوریه روز شنبه گفت: «بزرگراهی که پایتخت سوریه را به شهر شمالی حلب وصل میکند پس از هشت سال برای استفاده عموم باز شد.» این اتفاق پس از آن رخ داد که نیروهای دولتی توانستند بخشهایی از این بزرگراه را که در کنترل نیروهای مخالف بود پس بگیرند.
در اختیار گرفتن کامل این بزرگراه که به ام-پنج (M5 ) معروف است، یکی از بزرگترین موفقیتهای بشار اسد در نزدیک به ۹ سال درگیری داخلی در این کشور به حساب میآید.
علی حمود، وزیر حمل و نقل سوریه در گفتوگو با رسانههای دولتی این کشور گفت: «کار تعمیراتی در راهآهن منتهی به حلب نیز آغاز شده است و پیش بینی میشود که در ماههای آینده فعالیت تجاری خود را از سر گیرد.»
خبرگزاری دولتی سانا نیز گفت که بازگشایی این بزرگراه در مقایسه با جاده کویری که در سالهای گذشته مورد استفاده قرار میگرفت، سفر میان دمشق و حلب را حدود ۹۰ کیلومتر کاهش میدهد.
ام-پنج یک بزرگراه استراتژیک محسوب میشود که از جنوب سوریه و در نزدیکی مرز با اردن شروع میشود و تا حلب در شمال این کشور و در نزدیکی مرز ترکیه میرسد.
این بزرگراه ۴۵۰ کیلومتری از چهار شهر بزرگ و مراکز جمعیتی سوریه یعنی دمشق، حمص، حما و حلب عبور میکند و تا ولایت ادلب میرسد. نیروهای دولتی سوریه از اوایل ماه دسامبر برای بازپسگیری ادلب و بخشهایی از ولایت حلب که آخرین سنگر مخالفان دولت اسد است حملات خود را از سر گرفتند. از آن زمان تا کنون دهها شهر و روستا از شورشیان پس گرفته شده است اما این حملات که با حمایت نیروهای روسیه همراه بود، باعث آوارگی بیش از ۹۰۰ هزار نفر نیز شده است. بشار اسد از سال ۲۰۱۲ به تدریج به دلیل جنگ داخلی کنترل بزرگراه ام-پنج را از دست داد اما در سالهای اخیر نیروهای دولتی توانستند بخشهایی از آن را دوباره در اختیار بگیرند. بازگشایی این بزرگراه در حالی رخ داد که هفته گذشته نیز یک فروند هواپیمای مسافربری سوری از مبدأ دمشق در فرودگاه حلب، فرود آمد و این فرودگاه نیز پس از هشت سال فعالیت خود را از سر گرفت.