صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید

اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفتوگوی تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان، خواستار اقدامهای مشخص این دو کشور برای جلوگیری از فاجعه انسانی در ولایت ادلب سوریه شد.
دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز جمعه ۲۱ فبروری (۲ حوت) در بیانیهای گفت: «رئیس جمهور ما بر لزوم توقف تجاوزهای صورت گرفته از سوی رژیم سوریه و حامیان آنها در ادلب اشاره و بر اهمیت انجام اقدامهای مشخص برای جلوگیری از بروز بحران انسانی تاکید کرد.»
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که هر دو برای اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل حضور دارند، پنجشنبه شب در گفتوگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و یکی از حامیان اصلی بشار اسد، از وی خواستند برای توقف درگیریها در ادلب اقدام کند. آنها از وضعیت وخیم انسانی در این منطقه از سوریه ابراز نگرانی کردند.
این دو رهبر اروپایی ابراز تمایل کردند که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی حاضرند که با وی و رجب طیب اردوغان دیدار کنند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه ۲۱ فبروری (۲ حوت) به خبرنگاران در مسکو گفت: «در حال مذاکره برای احتمال برگزاری یک نشست هستیم.» ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد که دو سرباز این کشور در شمال غربی سوریه در حمله هوایی منسوب به ارتش سوریه کشته شدهاند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، از اوایل فبروری تاکنون در مجموع ۱۶ سرباز ترکیه در این منطقه کشته شدهاند. درگیریها بین آنکارا و دمشق از ابتدای این ماه چندین برابر شده است. دور جدید درگیریها در سوریه از ماه دسامبر آغاز شد یعنی از زمانی که نیروهای بشار اسد با پشتیبانی روسیه به آخرین سنگر شورشیان در ادلب حمله کردند. مسکو و آنکارا در شمال سوریه تلاش می کنند از نفوذ همدیگر در این منطقه بکاهند. مسکو ترکیه را متهم به حمایت از گروههای تروریستی میکند و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که «گروههای تروریستی نباید جزئی از مذاکرات و توافقها درباره ادلب باشند.»